Udržet maliny v záhonu není snadné. Poradíme, jak si poradit s odnožemi

13. říjen 2020

Maliny tvoří odnože, které se rozmnožují do prostoru. Při zakládání maliníkového záhonu musíme dbát na to, abychom je udrželi tam, kde je chceme mít.

Maliny a ostružiny vyžadují podobné podmínky. U malin je potřeba si uvědomit, že se jedná o cestovatelské rostliny. Tvoří totiž odnože, které se dostávají do prostoru. Při zakládání malinového záhonu je tak zapotřebí myslet na to, že je musíme udržet tam, kde je chceme mít a zabránit jejich prorůstání mimo vytyčený záhon.

„Bude to rozhodně chtít strhnout travní drn, poctivě zrýpat a ideálně do zeminy zapravit nějaký kompost nebo organickou hmotu, maliník to vždy ocení,“ říká zahradník Pavel Chlouba.

„Těch možností je několik. Buď se to dá udělat tak, že to člověk akceptuje a tím že okolní trávník bude sečený, nikdy se nestane, že záhon se dostane daleko a bude se šířit nekontrolovaně. V případě prorůstání tam, kam nechceme, se dá použít nějaký izolační materiál,“ dodává Chlouba.

Použít lze speciální kořenové zábrany, stavební nopová fólie, zapuštěné obrubníky nebo lino.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.