U rozhledny na Špičáku začnou sloužit unikátní ekologické toalety se žížalami
Areál na šumavském vrcholu Špičák připravuje zásadní novinku. K rozhledně správci instalovali veřejné toalety. Usilovali o ně několik let, ale naráželi na povolení kvůli ochraně přírody.
Teď jsou na Špičáku u rozhledny toalety, které nepotřebují žádné chemikálie, jímku ani čističku odpadních vod. Jsou bezodpadové a zcela přírodní. O exkrementy se v nich totiž postarají speciální žížaly.
„Jedná se o ekologické záchody, které fungují na bázi vermikompostování. Tento systém využívá schopnosti žížal přeměňovat exkrementy na velmi kvalitní organické hnojivo. Znamená to, že odpadový materiál z WC prostě žížaly sežerou a stráví. A zároveň se rozmnožují,“ vysvětluje Zuzana Candy z francouzské dodavatelské firmy.
Na Špičáku budou ve speciálním domku dva záchody. Fekálie odcházejí pomocí pojízdného pásu do jiné oddělené technické místnosti, takže záchody ani nezapáchají. Kompostér potřebuje údržbu pouze jednou ročně, kdy se zbylý materiál pod jezdícím pásem musí odstranit. Jinak se kromě běžného úklidu přímo na toaletách nemusí dělat nic.
Čtěte také
Francouzská firma existuje už 25 let a technologie je vyzkoušená v mnoha francouzských lyžařských střediscích, ale třeba také v Polsku. Nyní přichází i do Čech.
„My jsme dlouho nemohli najít nějakou technologii, která by vyhovovala ochraně přírody i nám, a pak jsme objevili tohle. Začali jsme se zajímat, jak to funguje. A pokud to funguje v Alpách, proč by to nemohlo fungovat na Šumavě,“ říká ředitel Skiareálu Špičák Vladimír Kasík.
Toalety jsou postavené tak, aby zapadly do šumavské přírody. Domek má sedlovou střechu a je natřen hnědou barvou. Netradiční ekologické WC začne na Špičáku sloužit od nadcházející zimní sezóny.
Související
-
Srážek se zvěří na Šumavě přibývá. Pod koly umírají srny, jeleni, jezevci i chránění rysi
Hustý provoz, nově opravené silnice a vysoká rychlost. To jsou podle správců Národního parku Šumava hlavní příčiny stále rostoucího počtu srážek aut se zvěří.
-
Vrátit na louky vzácný hořeček mnohotvarý se snaží ochranáři a zemědělci v Pošumaví
Kriticky ohroženou rostlinou je v současnosti hořeček mnohotvarý. V České republice roste jen na desítkách lokalit. Změnit by to mohl návrat ke klasickému obhospodařování.
-
Vědci objevili poprvé na našem území unikátní lahvenku velkou, žije v Prášilském jezeře
Vědcům z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích se podařil unikátní objev. V Prášilském jezeře na Šumavě narazili na nálevníka druhu lahvenka velká.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Sněmovna schválila novelu energetického zákona Lex OZE III. Někdo je spokojen, někdo zuří
-
Plaga: Ministr Bek je tragický. Babiše chci znovu přesvědčit, že se investice do školství vyplatí
-
Vývoj v Sýrii je ztrátou pro Kurdy. Svět zapomíná, že Turecko okupuje tamní území, říká vojenský analytik
-
Nechápu jeho vyjádření, říká Moder o šéfovi svazu. ‚Klidně udělám další audit,‘ oponuje Hadamczik