Tubista Babouků Jaroslav Binder slaví šedesátiny a stále činný křídlovák Jaroslav Hrubeš z Netolic už 91. narozeniny
V předchozích dvou letech zmařila plesovou sezónu pandemie covidu. Letos nás – doufejme – už žádná opatření omezovat nebudou a nadcházející bálovou sezónu si náležitě užijeme; jak na vsích, tak ve městech. Pravda – na městských bálech se s dechovkou setkáme spíše výjimečně, ale v mnoha vesnicích se lidové tradice stále dodržují a dechové kapely se na venkovské plesy chystají.
O jednom takovém plese je i polka Vesnický bál, kterou složil Rudolf Štrubl a otextoval František Vršecký. S Iglovankou ji natočili sólisté Jan Dvořák a Jana Sládková.
Než vás pozveme na první venkovský dechovkový ples, poslechněte si jednu archivní orchestrální nahrávku. Někdejší hudební redaktor českobudějovického rozhlasu Jaroslav Dvořák byl činný i jako autor. Studiová dechová hudba Jihočeška natočila jeho Plesový valčík. Jeho uvedením připomeneme, že v dřívějších dobách venkovské bály valčíkem začínaly.
Obec Němčice u Netolic pořádá v sobotu 7. ledna v pohostinství U Jandů obecní ples. Hrát a zpívat zde bude kapela, která se v Němčicích před 155 lety zrodila – Babouci. O němčické hospodě složil pěknou polku bývalý kapelník Václav Rožboud. Babouci ji natočili zkraje 90. let.
3. ledna se stal šedesátníkem současný tubista Babouků Jaroslav Binder z Českých Budějovic. Absolvent proslulé vojenské konzervatoře v Roudnici nad Labem je špičkový profesionál. Na tubu hrál v Ústřední hudbě Armády České republiky a v této době často pomáhal i různým pražským dechovkám. Touha po domově ho přivedla do Posádkové hudby České Budějovice. Ta ale byla v roce 1994 zrušena a Jarda se musel začít věnovat civilnímu povolání.
Hraní ale nezanechal – u Budvarky vystřídal dlouholetého tubistu Jana Návaru. Poslechněte si její nahrávku valčíku v úpravě Jiřího Drobílka Sbohem buď údolí. Zpívají Pavel Heidinger a Ludvík Petr.
Čtěte také
Co se týká jubilanta Jardy Bindera, nemůžeme nezmínit malou kapelu Samsonku, ve které hrál na tubu po celou její éru a projel s ní mnoho evropských zemí. Před jeho uměleckým výkonem ve Švédské polce nezbývá než smeknout.
S Babouky Jaroslav Binder ještě nenahrával; to by se ale letos mělo změnit. Zato Jaroslav Hrubeš z Netolic – ten s nejstarší jihočeskou dechovkou nejen často po celý život vypomáhal, ale občas s ní přišel i do hudebního studia. Ale protože byl kmenovým křídlovákem původní Netoličky, připomeneme si jednu z jeho letitých nahrávek právě s touto kapelou. A proč právě dnes? Protože 4. ledna oslavil Jarda Hrubeš neuvěřitelné 91. narozeniny, a to nikoli jako muzikantský důchodce, ale jako stále činný křídlovák a trumpetista. Valčík Láska nehněvaná od Karla Vacka zazpívají s Netoličkou Marta Jeřábková a Ladislav Kužvart.
Poslední slovo v Dechovkovinkách bude mít kapela Březovanka, ale nikoli ta, která vyhrávala v listopadu u nás ve studiovém sále. Uslyšíte již neexistující Březovanku ze Sokolovska, ve které – před vytvořením Březovské desítky – zpívali manželé Olga a Jiří Homolkovi. Zavzpomínejme na tuto kapelu a zpěvačku Olgu při poslechu Bálové polky. Hudbu složil Rudolf Luks, text přidal Jiří Kuře.
Související
-
Křídlovky, trubky, klarinety. Silvestrovské ozvěny z koncertu dechové kapely Březovanka
Třicet let na hudební scéně oslavila v roce 2022 dechovka Březovanka. Vystoupila i ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice, kde od první písně nadchla publikum.
-
Narozeniny slaví zpěvák Jiří Helán a skladatel Václav Maňas mladší, Křídlovanka představuje novinku
V den premiéry posledních Dechovkovinek roku 2022 by slavil 80. narozeniny skladatel a dirigent Karel Bělohoubek, jedna z nejvýraznějších osobností koncertní dechové hudby.
-
Je čas vánoční a další dechovky, které vás naladí do nadcházející sváteční doby
Ocitáme se na samém prahu Vánoc; svátků, které většina z nás považuje za nejkrásnější v roce. K této většině se řadím také, neboť mám opravdu rád ten čas zklidnění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.