Trubači krášlí mnoho mysliveckých zvyků. Hráčů na lesní roh přibývá, ale pořád je jich málo

28. listopad 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Robert Tauer, vedoucí souboru Jihočeští trubači

V listopadu začíná doba lovů, zejména na černou zvěř. Při procházce přírodou proto snadno uslyšíte střelbu, v tom případě zůstaňte co nejdále. Ovšem můžete zaslechnout také zvuk lesního rohu, který je nedílnou součástí honu. Používá se pro hraní fanfár a signálů při lovu zvěře.

Zvuky vyluzované borlicemi a lesnicemi krášlí mnoho mysliveckých zvyků, ať už je to nástup při zahájení honu, výlože, výřady, vyhlášení krále honu, přijímání mezi myslivce, pasování na lovce nebo myslivecké plesy a výstavy. 

Mezi trubače patří Robert Tauer, první hornista Jihočeské filharmonie, učitel hudby a také vedoucí souboru Jihočeští trubači, který pracuje při Okresním mysliveckém spolku České Budějovice. 

V Budějovicích byl zájem o loveckou hudbu

Jihočeští trubači vznikli ze žáků trubačské školy Josefa Selementa. „Tu školu jsme založili s kamarády, protože tady byl zájem o loveckou hudbu. Chtěl jsem přispět k tomu, aby se v Budějovicích učili noví trubači,“ vysvětluje Robert Tauer.

V repertoáru mají Jihočeští trubači nejen praktickou loveckou hudbu, ale také koncertní skladby jako hubertské mše, Cepské fanfáry a Kouzlo chrámů. Letos se zaměřili na takzvanou Velkou hubertskou mši S dur, která se hraje na nástroje v jiném ladění.

„Lovu zdar!“ „Lovčí dík!“ zní z lesa. K mysliveckým honům patří řada rituálů

Myslivecký hon slavnostně zahájí trubači troubením a také zpěvem  písně začínající slovy: „Vítáme vás“

Závěr a přelom roku je obdobím, kdy vrcholí myslivecké hony. Ty mají vždy slavnostní atmosféru a neodmyslitelně k nim patří řada rituálů a tradic.

Jihočeští trubači se navíc účastní soutěží. Letos na mezinárodním klání v Horním Rakousku získali druhé místo a úspěchem pro ně byla i účast ve velkém finále na mistrovsví Evropy.

Obecně se podle Roberta Tauera dá říct, že trubačů přibývá, ale stále je jich málo. „Mezi mladými trubači je zájem, když je velká podpora v rodině. Naštěstí se vychovávají v mysliveckých sdruženích mladí myslivci, kteří k nám přicházejí a učí se hrát,“ dodává.

Heslem jeho školy je: Do každého mysliveckého sdružení jeden trubač. „Snažíme se o to, ale doposud každé myslivecké sdružení nemá svého trubače. Věřím však, že se ta doba jednou změní,“ říká.

Na vlastní uši můžete Jihočeské trubače v nejbližší době slyšet na několika místech:
30. 11. – Tradiční hubertská mše v Křtěnově u Temelína od 17 hodin
1. 12. – Svatohubertská mše v Hluboké nad Vltavou od 17 hodin
19. 1. – Tradiční myslivecký bál v DK Metropol v Českých Budějovicích.

Jak zní lesní roh, si také můžete poslechnout v magazínu Máme rádi zvířata. Dále v pořadu poradíme, jak udržovat rybářské náčiní, vysvětlíme, co jsou to prochytané vody a nabídneme tradiční veterinární poradnu.

Spustit audio

Související