Třeboňská základní umělecká škola se přestěhovala do opravené budovy na náměstí
Po letních prázdninách zaplňují žáci i základní umělecké školy. Jenom v Jihočeském kraji se v nich vzdělává kolem 14 tisíc dětí, z toho dvě třetiny tvoří dívky. A zájem o výuku umění stále roste.
Svoji kapacitu například rozšířila základní umělecká škola v Třeboni. Dovolit si to mohla i proto, že od začátku nového školního roku působí v nových prostorách.
Žáci se tu mohou věnovat hře na klavír, flétnu, akordeon nebo dokonce bicí. „Co Čech, to muzikant, to můžu potvrdit. Hudební obor vede, druhý je výtvarný obor a literárně-dramatický a taneční je malinko menšinový,“ říká ředitel školy Matouš Řeřicha.
V budově na Masarykově náměstí, kterou Třeboň pro potřeby základní umělecké školy za více než 73 milionů korun zrekonstruovala, přesto najdou žáci i moderní taneční sál. „My nemáme klasický balet, ale podle směrnic vyučujeme takzvaný scénický tanec, kde jsou prvky klasického tance, baletní průprava i moderní výrazový tanec,“ dodává Matouš Řeřich.
Čtěte také
Právě taneční sál, který bude paradoxně využívat menšina žáků, byl jednou z hlavních příčin, proč se rekonstrukce budovy protáhla. Původně byla plánovaná na jeden rok, nakonec trvala na dva roky.
„Největší závadou byla špatně udělaná podlaha, která nesplňovala technické požadavky na pružnost a hlučnost. Reklamovali jsme to, bohužel firma odmítla podlahu vyměnit. Přistoupili jsme tedy k tomu, že jsme finanční částku za podlahu zadrželi, vybrali jsme novou firmu a podlaha se udělala na vlastní náklady města, teď to budeme řešit dál,“ vysvětlil starosta města Jan Váňa.
Teď už je ale budova zkolaudovaná a začíná sloužit žákům. Těch bude v Třeboni zhruba 400.
Související
-
Nové koupelny, vybavení pokojů, jídelnu i kuchyň budou mít Bertiny lázně v Třeboni
Pacienty Bertiných lázní v Třeboni čeká poslední snídaně. Po vypití poslední ranní kávy se dveře lázeňského domu uzavřou a začne velká rekonstrukce.
-
Komunisté v budově v centru Budějovic vychovávali funkcionáře, dnes sem chodí talentovaní hudebníci
Na rohu Kanovnické ulice a Senovážného náměstí v Českých Budějovicích sídlí konzervatoř. Hudba se ale v budově učí jen 30 let. Ještě v září 1989 tu byla politická škola.
-
Nejstarší ZUŠ je v Českém Krumlově, hudbu tu učí už od roku 1410
Hudba se v Českém Krumlově vyučuje v domě v historickém centru od 15. století. Základní umělecká škola oficiálně vznikla za Josefa II, a tak nejstarší ZUŠ oslaví 240 let.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ředitel Psychiatrické nemocnice v Kroměříži označil výpovědi 20 lékařů za hrubý nátlak, hledá náhradu
-
Všechny státy NATO souhlasí s tím, aby se Ukrajina stala členem Aliance, prohlásil Stoltenberg
-
Messi po sezoně skončí v PSG. ,Bude to jeho poslední zápas,‘ řekl trenér Galtier před utkáním s Clermontem
-
Úmrtí nenarozených dětí, odporný zápach. Chemický průmysl na pobřeží USA ničí životy převážně chudým