Tichý protest studentů v Budějovicích i pohřeb Jana Palacha ukazuje nová výstava fotografií

Lidé při pohřbu Jana Palacha, 25. ledna 1969

Lidé po celé zemi si připomínají 50 let od sebeupálení Jana Palacha. Památku mladého vysokoškolského studenta uctívá i nová fotografická výstava v českobudějovické Galerii Nahoře.

Snímky zachycují tryznu po Palachově smrti v Českých Budějovicích i jeho pohřeb v Praze. Ponurou atmosféru doby zachytili fotografové Bohuslava Maříková, Michal Tůma a Ota Sepp.

20. ledna 1969 vyšli studenti dvou českobudějovických vysokoškolských fakult ze Čtyř Dvorů pietním pochodem na hlavní náměstí. Byla u toho tehdy osmnáctiletá Bohuslava Maříková, která je dnes kurátorkou Galerie Nahoře.

Jako nadšená fotografka vyrazila do ulic dokumentovat smutek i sepětí lidí. „Ta atmosféra byla velice důstojná. To nebyla demonstrace, studenti tomu říkali pietní manifestace a skutečně si zorganizovali tu akci tak, že tichý pochod šel městem. Všude bylo ticho a studenti nesli vlajky a fotografie Jana Palacha,“ vypráví Bohuslava Maříková.

Na výstavu Pochodeň číslo 1 – Jan Palach věnovala sedm fotografií. Na dobové události vzpomíná dodnes.

Při shromáždění za Jana Palacha se na tehdejším Žižkově náměstí v Českých Budějovicích sešlo na pět tisíc lidí. Něco podobného město minimálně dalších dvacet let nezažilo. „I to je jeden z důvodů, proč jsem se pro tu výstavě rozhodla. Snažila jsem se získat i dobové dokumenty, které jsem přiřadila k fotografiím hlavně pro mladou generaci, aby si mohli udělat představu, jak ta doba vypadala,“ dodává Bohuslava Maříková.

Luboš Dvořák: O Janu Palachovi

Hrob Jana Palacha, Olšanské hřbitovy

Napsat sloupek o Janu Palachovi, dvacetiletém studentu filozofie, který se před 50 lety v horní části Václavského náměstí polil hořlavinou a sám sebe zapálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, je úkol těžší než hora.

Vysokoškoláky v Budějovicích zachytil také fotograf Michal Tůma, který ale zdokumentoval i samotný Palachův pohřeb v Praze. Jeden z jeho snímků na výstavě ukazuje smutek v očích Palachovy matky Libuše a jeho bratra Jiřího. „Atmosféra byla velice stísněná až depresivní a myslím si, že z těch fotografií je to patrné,“ říká.

Celý cyklus fotografií ještě stačil vyvolat a zvětšit. „Během týdne jsem odvezl všechny zvětšeniny a negativy mimo Budějovice, ke svému dědovi na ves, kde to bylo přes dvacet let schované,“ doplňuje.

Výstava v Galerii Nahoře potrvá do 16. února. Kromě dvou zmíněných autorů si na ní můžete prohlédnout i snímky Otty Seppa, tehdejšího fotografa deníku Jihočeská pravda.

Spustit audio

Související