Tady si můžu povzdychnout. Mamma Help centra pomáhají ženám s rakovinou prsu

4. únor 2020 08:27

Zvýšit všeobecné povědomí a pomoci oprostit se od některých mylných představ má Světový den boje proti rakovině. Ta je v současnosti druhou nejčastější světovou příčinou úmrtí.

Ženám s nádorovým onemocněním prsu pomáhá už dvacet let sdružení Mamma Help. Jeho klientkou je v Českých Budějovicích i pětatřicetiletá Anna, která rakovinou onemocněla před rokem.

„Potvrdili mi zhoubný nádor, ale měla jsem opravdu štěstí v neštěstí, protože byl hluboko v prsu a schovaný v prsní žláze, takže byl vlastně přírodně zapouzdřený. Kdyby nebyl, tak ho mám v uzlinách a už bojuji,“ říká maminka sedmileté dcery.

Pro Annu je při léčbě právě Mamma Help centrum velmi důležité. „Člověk se před klasickou kamarádkou nemůže rozčílit, že je tlustý, zavodněný, oteklý. Ony vždycky řeknou, že to je daň za život a hlavně, že jsem tady. Ale tady vám to nikdo neřekne, řeknou: Vydrž, není to trvalý stav, to se změní. Tady si můžu povzdychnout,“ vysvětluje.

Hlavní náplní Mamma Help je bezplatné individuální poradenství. „U nás jsou ženy terapeutky, které si všechny prošly rakovinou prsu. Vyslechnou, případně doporučí bezplatnou psycholožku, protože v některých případech je to opravdu potřeba. Ženy odsud odchází opravdu s úsměvem na tváři,“ říká zakladatelka jihočeské pobočky Ludmila Kubátová, která sama onemocněla rakovinou před šesti lety.

Čtěte také

Jihočeským sdružením Mamma Help prošly za pět a půl roku stovky žen. „Nejčastěji mají strach, v první řadě o rodinu, protože přemýšlí o tom, kdo a jak se postará o jejich děti, partnery, a až potom nastává strach o sebe samou,“ popisuje Ludmila Kubátová.

Důležitou součástí podle ní je i setkávání žen s rakovinou při odpoledních programech. „Některé ženy se distancují od kontaktu s ostatními lidmi z důvodu, že je na nich onemocnění vidět, nosí paruku nebo šátek, je tam psychická bariéra. V tu chvíli si někdy nemají s těmi ostatními co říct. Tady se ale scházejí a mnohdy ani nemluví prioritně o léčbě, odpoutají se od myšlenek na nemoc, účastní se dílen, někdy vaříme, někdy jdeme někam na výlet,“ vysvětluje.

V České republice je síť osmi center Mamma Help, které nabízí pomoc ženám s diagnózou rakovina prsu a také jejich rodinám.

autor: Mária Pfeiferová
Spustit audio

Související