Světovou premiéru opery Komenský uvede Jihočeské divadlo. Oživí mramorovou postavu „učitele národů“

3. prosinec 2023

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvede ve středu 6. prosince světovou premiéru opery Komenský. Na objednávku ji pro divadlo napsal držitel dvou Českých lvů za filmovou hudbu Jan Jirásek. Ke spolupráci ho vyzval šéf opery a režisér Tomáš Ondřej Pilař.

„Na téma Komenského jsme přišli společně s panem skladatelem Jiráskem a libretistou Tomášem Jarkovským během druhé vlny covidu. Zjistili jsme, že téma Komenského nebylo v opeře dosud pracováno a přitom se v mnoha ohledech dotýká současnosti,“ říká Tomáš Ondřej Pilař.

Komenský se podle něj ve svém díle i životě dotýkal problémů rozdělené společnosti, neporozumění i určité spirituální krize společnosti. „My ho všichni známe především ze školních lavic jako takovou trošku mramorovou postavu učitele národů, ale přitom prožil složitý a nádherný život,“ připomíná.

Kromě samotného života Jana Amose Komenského pro něj byly inspirativní i historické kulisy. „Doba pozdní středoevropské renesance, která se přerodila v baroko, je esteticky velmi zajímavá a život Komenského, který proplouvá tímto labyrintem světa, do ní zapadá,“ dodává.

Celý rozhovor se šéfem opery Jihočeského divadla a režisérem Tomášem Ondřejem Pilařem si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.