Stovky zemědělců zatím nedostaly základní dotace. Hrozí, že přijdou o dodavatele i půdu
Téměř tři stovky jihočeských a západočeských farmářů nedostaly stále základní zemědělské dotace. Jde o finanční podporu příjmu pro udržitelnost na hektar zemědělské půdy. Státní zemědělský intervenční fond přitom žádosti loni schválil. Peníze zemědělcům teď chybí v rozpočtu, což jim komplikuje například splácení úvěrů.
„Tady máme traktor, ten bohužel jezdí na naftu. Odebíráme ji od stálého dodavatele, kterému dlužíme několik desítek tisíc,“ ukazuje v areálu společnosti VMV Agro jednatel Michal Beneš.
Do problémů se dostal kvůli nevyplacení dotací. „V minulých letech výplata probíhala tak, že základní platby na jeden hektar zemědělské plochy byly rozdělené vždy na výplatu zálohy a doplatek, s čímž jsme počítali a podle toho jsme si rozdělili výdaje,“ popisuje.
Společnost počítala, že do konce loňského roku dostane z přiznaných dotací zhruba půl milionu korun. To, že se peníze na jejím účtu ještě neobjevily, znamená pro zemědělce velkou hrozbu. „Hrozí penále z nedodržení splatností a může to končit i vypovězením smluvních vztahů s dodavateli. Také hrozí, že vlastník dá výpověď z pachtovní smlouvy a my přijdeme o půdu, kterou dlouhodobě obděláváme,“ vysvětluje Michal Beneš.
Čtěte také
Podle informací agrární komory zmíněné zemědělské dotace zatím v Jihočeském a Plzeňském kraji nedostalo zhruba třicet procent úspěšných žadatelů. „Nemohou v ideální době, která je teď, nakupovat levnější paliva, splácet DPH a ta rozkolísanost se určitě projeví i v daňových přiznáních, pokud dostanou dvě dotační platby v jednom roce,“ komentuje ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
Podle mluvčí státního zemědělského intervenčního fondu Evy Češpivy byli farmáři o změnách vyplácení dotací včas informováni. „O důvodech, proč nebyly zálohy v loňském roce realizovány, jsme informovali poprvé loni na jaře a poté opakovaně na různých komunikačních platformách. Administrace společné zemědělské politiky doznala v roce 2023 poměrně zásadních změn a došlo z hlediska IT systému k jejímu ztížení. Samotné výplaty podpor probíhají ale se stejnou dynamikou jako v letech minulých,“ uvádí.
Podle podmínek Evropské unie by měli zemědělci dostat 95 procent všech plateb nejpozději do konce června.
Související
-
Biofarma u Temelína testuje robotický stroj na pletí jahod, který zastane náročnou práci 20 lidí
Robotizace pomáhá v živočišné a rostlinné výrobě už několik let. Sady svatého Prokopa u Temelína vyřeší díky novému robotickému stroji problém s nedostatkem pracovníků.
-
Část úrody kukuřice zničila divoká prasata. Škody na jihu Čech jsou letos větší než v loňském roce
Divoká prasata dělají větší škody v porostech kukuřice. Myslivci si to vysvětlují tím, že v lesích není tolik žaludů a bukvic. Proto černá zvěř hledá potravu jinde.
-
Místo nafty tráva a oves. Vyměnit traktor za koně je dobré pro hospodáře i krajinu, říká chovatel
Slezský norik je kůň, který vyniká chladnou hlavou a zapáleným srdcem. To projevil už v dávných bitvách. Osvědčil se ale hlavně na polích mírových a v lesním hospodářství.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdo bude bránit Česko? Armádě chybí vojáci, v případě války by se jí ale přihlásil každý pátý člověk
-
ANO bude hledat Babišova nástupce. Bez šéfa ale bude hnutí poloviční, bude-li vůbec existovat, míní Šídlo
-
Fotbalová reprezentace zvládla i druhý zápas kvalifikace mistrovství světa, Gibraltar porazila 4:0
-
Angyalossy: Neustálé úpravy zákona o platech ústavních činitelů snižují prestiž justice