Tisíce litrů vína vyrobí producenti na jihu Čech. Pěstování vinné révy mají většinou jako koníčka
Produkce vína není v Čechách už jen doménou vinařských oblastí jižní Moravy a Středočeského kraje. Vinohrady se stovkami hlav vinné révy najdete také na jihu Čech. Jeden z nich je ve Lhenicích na Prachaticku v nadmořské výšce 600 metrů. Na začátku října tam sklidili hrozny z pozdních odrůd, teď už z nich vinař v Hrbově u Netolic dělá burčák.
„Přestože je vinohrad v 600 metrech, sklízeli jsme ve stejné době, jako se sklízí víno na Moravě. To bylo velmi zajímavé a kluci z Moravy se tomu smáli,“ vypráví vinař David Ryba v kvasírně vína v Hrbově u Netolic.
„Víno teď bude kvasit jedenáct dní. Máme řízené kvašení, to znamená, že můžeme pomocí sond hlídat teplotu kvasu. Letošní sklizeň je nádherná. Počasí bylo pro vinnou révu velmi příznivé – na jaře hodně vody, krásné léto a nádherný podzim. Myslím, že z úrody získáme zhruba 1200 litrů vína,“ dodává.
David Ryba se přistěhoval do Jihočeského kraje před pěti lety. Nejdřív vyráběl víno z hroznů, které si dovezl, potom založil vlastní vinohrad. „Můj kamarád mě trošku hecoval, že si mám zkusit vysadit pár hlav. A já jsem říkal, že pár hlav zkoušet nebudu, tak jsme jich zasadili rovnou osm set,“ směje.
Čtěte také
Révu začal pěstovat na místě starého třešňového sadu u Lhenic. „Před třemi lety jsme ho vykáceli a založili tam nový vinohrad úplně od píky. Máme tam dvě bílé odrůdy a dvě modré odrůdy,“ doplňuje.
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský zaznamenává, že v Česku se výsadba vinné révy rozšiřuje i ve vyšších nadmořských výškách. Plodině se v těchto oblastech daří díky globálnímu oteplování.
„Podle údajů registru vinic je v Jihočeském kraji necelý jeden hektar vinic, přesně 0,71 hektaru. Tuto plochu obhospodařuje celkem pět pěstitelů, kteří nejsou zaregistrováni jako výrobci vinařských produktů. V jižních Čechách je více malých vinic, které nepodléhají povinnosti registrace dle zákona. Odrůdy, které pěstují, většinou patří mezi moštové, odolnější vůči horším klimatickým podmínkám a méně citlivé vůči chorobám,“ uvádí mluvčí ústavu Ivana Kršková.
Vinné révě se v Jihočeském kraji daří nejenom na Lhenicku a Chelčicku, ale například také v Táboře, u Hluboké nad Vltavou, Chlumu u Třeboně nebo u českokrumlovského zámku.
Související
-
Zmizí milion jabloní, jahody už pěstuje málokdo, rybíz nebude. České ovocnářství je v krizi
Noční můru prožívají čeští ovocnáři. Produkce ovoce se natolik nevyplácí, že se někteří uchylují i ke kácení svých sadů. V republice padne asi desetina jabloňových sadů.
-
Rekordně teplý podzim může ohrozit včelstva. Včely nepřešly do zimního klidu a stále se rozmnožují
Abnormálně teplý podzim se líbí lidem, ale nesvědčí včelám. Ty jsou déle aktivní a vysilují se plodováním. V uzavřených buňkách s plodem se drží roztoč varroa destructor.
-
Tisíce borovic, dubů a buků odumřely. Vysázené stromky nevydržely letní sucho a horko
Před nedávnem vysázené stromky musí lesníci na některých místech na jihu Čech zase vykopat. Kvůli letnímu suchu a horku totiž odumřelo mnoho sazenic borovic, dubů a buků.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusové nechtějí Severokorejce moc ukazovat, ale potřebují je. Testují si je do budoucna, říká Macko
-
Roky studovaly, aby byly lékařkami. Kvůli převratu se ale řada myanmarských žen živí prostitucí
-
Apple používá krvavé minerály, myslí si Kongo. Podala na něj trestní oznámení ve dvou státech EU
-
Nejvyšší správní soud definitivně potvrdil správnost tendru na první úsek metra D z roku 2020