Stovky jihočeských studentů, kteří na jaře neuspěli u maturity, se zkoušku pokusí složit v září

11. září 2024 15:37

Zářijové maturity začaly. Zkoušku se po letních prázdninách pokusí v Jihočeském kraji podle dat organizace CERMAT splnit necelých 900 studentů. Na jaře jich bylo přes pět tisíc. Didaktické testy už mají studenti za sebou, teď je čeká ústní a praktická zkouška.

„Je to samozřejmě stresující, ale zároveň jsem se na to docela těšil. Průběžně jsem se připravoval na předměty, ze kterých mám maturitní zkoušku,“ říká Alex Šestauber, který studuje strojnictví na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické v Českých Budějovicích.

V září jde k maturitě i student oboru strojírenství Roman Plášil. „V aktuální chvíli jsem v pohodě, myslím, že jsem se naučil, co mi svědomí dalo. V září dělám celou maturitu, protože jsem předtím nebyl ke zkoušce připuštěn, neprošel jsem se dvou předmětů a musel jsem na reparáty,“ vypráví.

Studenty teď čeká ústní, písemná nebo praktická zkouška a obhajoba maturitní práce. „Maturity v září se konají pro studenty středních škol, kteří neuspějí v jarním termínu, a to buď z důvodu, že nesloží nějakou část maturitní zkoušky, nebo se k maturitě vůbec nedostanou,“ upřesňuje zástupkyně ředitele českobudějovického Biskupského gymnázia Alena Marková.

Čtěte také

Odborné školy během praktických zkoušek vyžadují od studentů mnoho znalostí. Například žáci střední průmyslové školy strojní musí prokázat znalost reverzního zapojení stykačů a elektromotoru nebo předvést návrh pístového stroje. „Každá praktická zkouška, která se týká strojírenských oborů, má výkresy. Je tam totiž nejen teorie jako popsat tu zadanou záležitost, ale i spočítat určité parametry daného zařízení a nakreslit,“ doplňuje koordinátor odborných předmětových komisí a garant oboru strojní inženýrství Petr Kroupa.

Současnou formu maturitní zkoušky kritizuje ředitel Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Českých Budějovicích Jaroslav Koreš. „Nikdo z těch lidí, kteří sedí v maturitní komisi, neočekává, že si dítě za čtyři roky odnese všechno, a pak se to zdrcne do patnáctiminutového objemu. Je otázka, jestli taková zkouška, kdy už od prváku počítám s tím, že studenti toho spoustu zapomenou a pak se jich na to budu ptát za čtyři roky, má v principu smysl,“ uvažuje.

Maturitní zkoušky jsou pro mnohé studenty velmi stresujícím obdobím. Z toho důvodu učitelé doporučují, aby se žáci připravovali pravidelně ještě před studijním volnem a nenechávali studium až na poslední chvíli.

Spustit audio

Související