Šťáva z kyselého zelí a včelí vosk se používají při zdobení tradičních kraslic
K předvelikonočnímu tvoření se scházejí ženy ve Velešíně. O inspiraci se s nimi nedávno podělila lektorka Jana Hanušová, která přivezla tradiční kraslice z Doudlebska, konkrétně straky a zeláky.
„Zelák se dělá tak, že vezmeme obarvené vejce, na něj včelím voskem nakreslíme vzor a potom ho dáme do šťávy z kyselého zelí. Ta rozleptá barvu mimo vosk a vajíčko zůstane mramorované pouze se vzorem namalovaným voskem,“ popisuje Jana Hanušová.
Místo šťávy ze zelí je možné použít ocet, který nanášíme houbičkou, hadříkem nebo ubrouskem, a tak stíráme barvu.
VIDEO: Jak uplést pomlázku z vrbových proutků

Zhruba 200 pomlázek uplete každý rok před Velikonocemi pracovník Jihočeského muzea Martin Bach. Naučil se to od bratra a sám teď tradici předává dalším zájemcům. Díky návodu na videu můžete zkusit uplést pomlázku i vy.
Je však třeba počítat s tím, že čistí nezůstaneme. „Pokud nepoužíváte gumové rukavice, tak vajíčka jsou prostě odbarvená a vy zůstanete barvení. Pomůže ale citronová voda, která barvu z rukou dostane,“ dodává Jana Hanušová.
Straky se zdobí opačně než zeláky. „Na bílé vajíčko se nakreslí vzorek voskem, pak se obarví. Na barvu se nakreslí další vzorek a vajíčko se znovu obarví, tentokrát v nějaké tmavší barvě," líčí lektorka.
„Postup můžeme ještě zopakovat. Potom se vajíčko nad svíčkou zahřeje, vosk se setře, takže vajíčko je krásně hladké a má na sobě dvou až tříbarevný vzorek," popisuje Jana Hanušová.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.