Statisíce tun strusky po výrobě oceli leží u Dívčic na Českobudějovicku. Obec podala trestní oznámení
Desítky let se Dívčice na Českobudějovicku vyrovnávají s ekologickými důsledky zpracovávání radioaktivního uranu na svém území. Kromě toho ale řeší další problém. Jak zjistil Český rozhlas, v katastru obce na soukromém pozemku leží už delší dobu stovky tisíc tun strusky, která vzniká jako odpad při výrobě oceli. Obecnímu úřadu teď došla trpělivost a podal trestní oznámení. Případem se zabývá Česká inspekce životního prostředí.
„Tohle je zasanované a rekultivované území, kde se dříve zpracovávala uranová ruda. Momentálně tady zůstala obrovská masa strusky, přivezené pravděpodobně z Rakouska. Zabírá přibližně deset hektarů,“ ukazuje nezávislý starosta Dívčic Miroslav Stulík.
„Pro nás je největším problémem, že pod pozemkem vede hlavní vodovodní přivaděč do místní části Zbudov, který je kvůli navezenému materiálu nepřístupný. Kdyby se cokoli stalo, nemáme šanci zasáhnout,“ dodává.
Obec Dívčice proto podala trestní oznámení na neznámého pachatele. „Doufáme, že se začne konečně něco dít. Ten materiál tady přece nemůže ležet věčně, obsahuje nebezpečné látky. Doufáme, že to zmizí, protože to je nevzhledná měsíční krajina,“ vysvětluje starosta.
Pozemek patří dvojici jednatelů firmy AKUPI. Českému rozhlasu se podařilo kontaktovat jednoho z nich – Patrika Piláta, který jakákoliv pochybení odmítá. Uvedl to v písemném vyjádření: „O podaném trestním oznámení není naší společnosti nic známo. Materiál je a bude využíván do staveb, a to zcela v souladu s politikou ministerstva životního prostředí a Evropské unie. V trase vodovodu se žádná halda zmíněného materiálu nenachází.“
Společnost podle zjištění Českého rozhlasu dostala kvůli nelegálnímu závozu strusky na dotčenou plochu před čtyřmi lety pokutu 180 tisíc korun od České inspekce životního prostředí.
Čtěte také
Inspektoři se případem začali znovu zabývat v roce 2023. „V souvislosti s tímto případem Česká inspekce životního prostředí eviduje několik podnětů. Vzhledem k tomu, že kontrola doposud nebyla ukončena, nelze zatím sdělovat žádné podrobnosti,“ uvádí mluvčí Miriam Loužecká.
Návoz strusky po udělení pokuty pokračoval dál, a to i přesto, že rozbory v roce 2020 prokázaly dvojnásobné až trojnásobné překročení limitního obsahu škodlivých látek.
Legislativa sice strusku nepovažuje za nebezpečný odpad, ale podle Miriam Loužecké není její použití možné bez platného povolení pro nakládání s odpady. „Existuje určité riziko výskytu a uvolňování škodlivých látek, zejména těžkých kovů. Volné využití bez stanovených legislativních pravidel není žádoucí a může ohrozit životní prostředí,“ dodává.
Jak dlouho ještě šetření inspekce potrvá, zatím není jasné. Firma AKUPI podle vyjádření vedení zvažuje právní kroky na svoji obranu.
Související
-
Tisíce tun asfaltu má vyrábět nová obalovna v Úsilném u Budějovic. Záměr posuzuje krajský úřad
Až 200 tisíc tun asfaltu ročně má vyrobit chystaná obalovna v Úsilném na Českobudějovicku. Výhrady k záměru mají například obyvatelé, kteří se obávají znečištění ovzduší.
-
Na bývalá odkaliště u Mydlovar chce ČEZ rozmístit solární panely. Čtyři okolní obce jsou proti
Místo jedné z největších ekologických zátěží v Česku solární elektrárny – tak se mají podle plánu skupiny ČEZ proměnit bývalá odkaliště MAPE u Mydlovar na Českobudějovicku.
-
Firma, která vyrábí cihly v Týně nad Vltavou, chce rozšířit lom u Všemyslic. Těžit se tu má 12 let
O téměř 20 hektarů chce firma Winerberger rozšířit lom pro těžbu cihlářské suroviny u Všemyslic na Českobudějovicku. Obec má jediný požadavek – aby následovala rekultivace.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Filozof Petříček: Většina politiků je něco jako prázdná skořápka. Ve volbách už nejde o politické ideály
-
Ficova agresivita se stále stupňuje. Své odpůrce pozval strašením na náměstí, říká šéfredaktor Šabata
-
Snazší nábor, vyšší benefity nebo ‚služba na zkoušku'. Státní tajemník popisuje chystané změny v armádě
-
V Německu se protestovalo proti pravici. Lidi děsí nárůst podpory AfD a zpřísnění imigrační politiky