Špičák v nové sezóně rozšíří lyžařskou školu a nabídne nabíjení pro elektromobily

Sněžné dělo
Sněžné dělo

Šumavský skiareál Špičák se chystá na zimní sezónu. Letos tu dokončili systém umělého zasněžování, rozšiřují snowpark a nově tady mohou dobíjet auta majitelé elektromobilů.

První sjezdovka, kterou obvykle na Špičáku uměle zasněžují, bývá ta s číslem 2, tedy Turistická. Dosud sem vodu k zasněžování vedli hadicemi ze sousední sjezdovky, letos poprvé bude mít ve spodní části vlastní zasněžování.

„V délce 800 metrů máme osm přípojných míst a dvě šachty, na kterých jsou dvě nejmodernější děla,“ prozradil ředitel lyžařského areálu Vladimír Kasík.

Systém zasněžování špičáckých sjezdovek je tak v podstatě hotový. „Vysněžujeme mimo té nejprudší sjezdovky číslo 5, zvané Šance, úplně všechno,“ řekl Vladimír Kasík.

Kromě lyžařů a snowboardistů si na Špičáku užijí i milovníci zábavy a různých zimních atrakcí. I letos areál připravil novinky. „Snowpark na sjezdovce číslo 6, tedy na Lubáku, se snažíme obohatit o další prvky, které budou příjemné pro děti. Není to opravdu pro experty, ale pro nejširší veřejnost, aby se tam lidé mohli vyřádit. To samé platí i o takzvané fan lajně, kterou děláme na spodní Šanci,“ popsal ředitel areálu.

Permanentka pro tři areály

Součástí parkoviště je nově i stanice pro dobíjení elektromobilů. „Zatím je nabíjecí stanice pro majitele elektromobilů zcela zdarma, takže ti, kteří pojedou z Plzně, nemusí mít strach, že nedojedou zpátky,“ podotkl Vladimír Kasík.

Ceny skipasů sice letos areál na Špičáku zvedl v průměru o 3 až 4 procenta, ale za tuto cenu si můžete pořídit skipas pro tři areály, kromě Špičáku do permanentky spadá areál Nad Nádražím v Železné rudě a Belvedere.

V šumavských lyžařských areálech chybí před sezonou stovky brigádníků

Lyžařský areál na Lipně se připravuje na sezónu. Montují zde pojízdný koberec pro nejmenší lyžaře a lyžařskou školu

Lyžařské instruktory i kuchaře a servírky shání před zimní sezonou šumavské skiareály. Sezónní pracovníky a brigádníky hledají až rok dopředu. Podobná situace je i na rakouské straně Šumavy.

Do 45. sezony vstoupí letos špičácká lyžařská škola, která rozšíří své působiště. „Budeme mít třetí výukové místo, domluvili jsme se s provozovatelem areálu Alpalouka, že se bude učit i tam, protože je to jeden z nejvhodnějších kopců na výuku na Železnorudsku,“ řekl ředitel s tím, že na Alpalouce vznikne nové hřiště pro malé lyžaře.

Pro další sezony Špičák také chystá v prostoru pod sjezdovkami nový čtyřpatrový dům. V přízemí bude zázemí pro lyžaře, v dalším patře restaurace a ve dvou vrchních patrech apartmány. Multifunkční budova by měla být postavená v roce 2020, do jara příštího roku chtějí investoři zažádat o stavební povolení.

Kdy začne zimní sezona, o tom rozhodne počasí. Také letos se mohou lyžaři těšit na tradiční akce. V neděli 30. prosince to budou Světlušky, tedy sjezd dětí s lampiony a na Silvestra pak tradiční sjezd dospělých s pochodněmi.

Spustit audio
autoři: Lukáš Milota, Michaela Svobodová

Související