Sochy, obrazy i nově objevené náhrobky. V Českém Krumlově otevřeli Klášterní muzeum
Po více než sedmdesáti letech se do bývalého českokrumlovského kláštera minoritů vrátily tři pozdně gotické sochy. Lidé je uvidí v novém Klášterním muzeu. Návštěvníci poznají také historii areálu, v obrazárně si prohlédnou barokní originály a v gotickém sklepě najdou klášterní lapidárium.
„V křížové chodbě je hlavní dominantou cyklus svatého Františka. Tvoří ho celkem sedmnáct lunetových obrazů, které vznikly na počátku 17. století,“ ukazuje kurátor Ivo Janoušek.
Dále lidé uvidí sochy a plastiky. „Do původních prostor se po více než sedmdesáti letech vrací socha svatého Wolfganga z roku 1450, malá soška svatého Františka z roku 1515 a asi nejvýznamnější dílo –monumentální ukřižovaný Kristus, taková velmi naturalistická socha z roku 1520, na které vidíte každou žílu, každý zub, každou kapku krve,“ upozorňuje kurátor.
Klášterní muzeum představuje i Krumlovskou madonu, ale nejedná se o originál. „Je to dokonce kopie variety. Krumlovská madona je téma, které dodnes láká – socha, která byla odprodána z Českého Krumlova do muzea ve Vídni a vzbudila v umělecko-historickém světě neuvěřitelnou vlnu otázek, proč takto významné dílo opustilo české země,“ připomíná Ivo Janoušek.
„Pak se československá vláda rozhodla, že zakoupí dobovou varietu Krumlovské madony, takzvanou Halštatskou madonu, která tenkrát stála zhruba tolik jako několik luxusních aut. Ta socha byla zakoupena ve Vídni a dnes je uložena v Národní galerii v Praze,“ dodává.
Čtěte také
Úplnou novinkou v areálu je barokní obrazárna s dvanácti originály. K vidění je mimo jiné šest portrétů světců od významného malíře Františka Jakuba Prokyše.
Vůbec poprvé se lidé podívají do gotického sklepa. Vzniklo tam klášterní lapidárium. „Ve dvou malých sklepeních měl řád původně uložené pivo. Tím nejzajímavějším jsou tu dva nově objevené náhrobky, jedny z nejvzácnějších v Českém Krumlově,“ říká kurátor.
„Tady je náhrobní kámen rytíře Václava Metelského, který pracoval u Rožmberků a zemřel ve druhé polovině 16. století. Vedle se nachází monumentální náhrobní kámen Anny Vojířové, členky rožmberského fraucimoru, která byla pohřbena v kapli svatého Wolfganga,“ upřesňuje.
Během prohlídky Klášterního muzea v Českém Krumlově se návštěvníci podívají i do kostela Božího Těla a Panny Marie, v kapli zase poznají zajímavosti o černé madoně.
Související
-
Českokrumlovské kláštery mají víc sázet na komerci. Nové vedení radnice chce snížit provozní náklady
Kláštery v Českém Krumlově jsou dlouhodobě ztrátové. Nové vedení radnice chce proto změnit zaměření tohoto areálu obnoveného z evropských dotací za téměř 330 milionů korun.
-
Obletěla svět. Teď našla výjimečná sbírka dětských ilustrací stálé místo v Českém Krumlově
Ve středověku tam žily sestry řeholního řádu klarisek, teď visí v jejich bývalých celách a v chodbách obrazy. Českokrumlovské kláštery hostí výstavu ilustrací pro děti.
-
Odborníci potvrdili, že ostatky z budějovického kláštera patří prvnímu převorovi, a vrátili je zpět
Při slavnostní bohoslužbě v Budějovicích se do pohřební niky vrátily ostatky Jindřicha Libraria. Kosti zpovědníka krále Přemysla Otakara II. našli archeologové v roce 2020.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Alkohol se v Česku konzumuje extrémně. Podvazuje to i náš hospodářský růst, upozorňuje sociolog Prokop
-
ŽIVĚ: Škoda představuje v Berlíně novou verzi SUV Kodiaq
-
Fotbalové mistrovství světa v roce 2030 uspořádají společně Španělsko, Portugalsko a Maroko
-
ONLINE: Výzvou pro Ukrajinu bude neztratit během zimy iniciativu na bojišti, říká Zelenskyj