Slavný Rozhlasový Big Band Gustava Broma zahrál v Jindřichově Hradci pro Světlušku

25. září 2019

Velkou událostí pro všechny příznivce swingu a jazzu z Jindřichova Hradce i okolí bylo nepochybně vystoupení Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Zahrál v úterý 24. září v Kulturním domě Střelnice. Záznam koncertu uslyšíte na jihočeské frekvenci 106,4 FM.

Orchestr vystupující pod křídly Českého rozhlasu má za sebou slavnou minulost, ale zdobí jej i pozoruhodná současnost. Každý jeho koncert je oslavou velkokapelového swingu a jazzu. Jindřichohradecký koncert osvěžila talentovaná mladá zpěvačka Zuzana Gamboa, která se velmi dobře uvedla v soutěži Československo má talent, a vynikající jihočeská vokalistka Petra Chlebníčková.

Výtěžek koncertu pomůže nevidomým a slabozrakým prostřednictvím projektu Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Big Band Gustava Broma zahrál v Jindřichově Hradci to nejlepší ze svého repertoáru. Zazněly například swingové standardy od známých autorů Glenna Millera nebo Duke Ellingtona a také skladby z posledního CD orchestru vydaného ve vydavatelství Radioservis.

Začátky tohoto špičkového uskupení sahají do června roku 1940, kdy jeho členové poprvé veřejně vystupovali v hotelu Radhošť v Rožnově pod Radhoštěm. Od této doby vedl Gustav Brom kapelu nepřetržitě až do své smrti dne 25. září 1995. V současnosti řídí chod orchestru Vladimír Valovič, vynikající slovenský jazzový trumpetista, které ho uvedl do této funkce ještě Gustav Brom. 

Historie a plejáda úspěchů a ocenění tohoto orchestru je velmi bohatá. Vždyť doprovázel takové superhvězdy, jako jsou či byli Maynard Ferguson, Ray Charles, Dizzy Gillespie, Ray Conniff, Diana Ross, James Morrison a řadu dalších. 

O světovosti tohoto orchestru také leccos vypovídá to, že jej renomovaný americký jazzový časopis Down Beat zařadil mezi desítku nejlepších ansámblů svého žánru na světě. 

Standardní obsazení Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma zahrnuje osmnáct hudebníků - sólový klavír, kytaru, kontrabas a bicí a zbývající instrumentalisty v sekci trombónů, trubek a saxofonů. 

Nahrávky Bromovců lze najít na šesti stovkách hudebních nosičů. To poslední, ryze autorské, natočil tento úctyhodný big band pod názvem Correspondance.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.