Slávek Hanzlík je úspěšným hudebníkem, získal i nominace na Grammy. Sousedé to ale většinou netuší

5. červenec 2023 15:25

Nominace na cenu Grammy, desky nahrané s těmi nejlepšími hudebníky ve svém žánru a dvacet let zkušeností v zámoří. Přesto kytaristu a skladatele Slávka Hanzlíka znají v Česku spíš jen muzikanti a znalci americké hudby. Zaslechnout nově vznikající písně ale můžou z oken jeho chalupy i obyvatelé jihočeské vesnice Paračov, kde učitel hudby na pražském gymnáziu tráví volný čas.

Chalupu v Paračově na Strakonicku si Slávek Hanzlík pořídil asi před dvaceti lety. „Koupil jsem ji, protože jsem neměl kde bydlet po rozvodu, a postupně se z ní stal takový můj azyl, kam si jezdím dělat na muzice, loutky jsem tady řezal, a pít pivo s kamarády,“ usmívá se.

Zhruba dvě desítky let žil Slávek Hanzlík v Kanadě a Spojených státech amerických, z toho dva roky přímo v Nashvillu. „Tam jsem měl to štěstí, že jsem se ochomýtal kolem spousty dobrých muzikantů, a pak už to tak nějak jede samo. Hrál jsem s Vassarem Clementsem, to pro mě byla neskutečná hudební škola,“ vypráví.

Právě známý americký houslista Vassar Clements stál u prvních skladeb Slávka Hanzlíka. „To nebylo, že bych prahnul po tom něco sám napsat, já jsem si naopak ze začátku vůbec nevěřil. Začalo to tím, že jsem si vymyslel docela zajímavé sólo do jedné instrumentální písně Vassara Clementse a on říkal: Hele, to je pro mě škoda, udělej z toho svoji skladbu. Tak se zrodilo moje první demo,“ líčí.

Nakonec Slávek Hanzlík nahrál tři autorské instrumentální desky s nejlepšími hudebníky žánru, jako jsou banjista Bela Fleck, houslista Stuart Duncan, basista Mark Schatz nebo mandolinista Tim O´Brien. „Já jsem do té muziky přitáhl něco, na co nebyli moc zvyklí, takové východoevropské kořeny, které v člověku kulturně jsou. Je z toho slyšitelné, že se nenarodil v Americe, a to možná přitáhlo lidi,“ komentuje.

Dvakrát se Slávek Hanzlík dostal do nominací na cenu Grammy v kategorii Instrumentální album roku a jeho skladba Great Season Waltz byla zařazena do Grammy oceněného projektu. Teď pracuje na úplně nové autorské desce.

Spustit audio

Související