Skoro superúplněk a dvakrát Měsíc v odzemí. To nabídne červnová obloha

12. červen 2022

V nejvzdálenějším bodě od Země byl Měsíc 2. června, konkrétně 406 211 kilometrů. V tomto takzvaném odzemí se při pozorování zdá menší. V polovině měsíce, 14. června doroste do úplňku a podle astronoma Miloše Tichého se určitě setkáme s pojmem superúplněk.

„Hned 15. června bude totiž Měsíc v nejbližším bodě, v přízemí. Bude od Země 357 428 kilometrů, takže ten úplněk bude blíž a bude trochu víc svítit. Když se sejde úplněk s polohou Měsíce v přízemí, mluví se o superúplňku,“ vysvětluje.

21. června doroste Měsíc do poslední čtvrti a 29. června do novu. Během měsíce června bude navíc ještě jednou v odzemí, a to právě 29. června. „Vzdálenost bude tentokrát 406 581 kilometrů. To je dáno tím, jak se stáčí dráha Měsíce kolem Země. Rozdíl odzemí na začátku a konci měsíce dělá nějakých 370 kilometrů,“ dodává Miloš Tichý.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová