V červnu zažijeme nejdelší světlý den, slunce bude nad obzorem 16 hodin a 12 minut

5. červen 2022

V měsíci červnu se nejprve stále ještě prodlužuje délka světlého dne. Pak ale nastane slunovrat, slunce stráví nad obzorem nejdelší možnou dobu a pomalu začne světla zase ubývat.

V první červnový den vyšlo v Českých Budějovicích slunce v 5.03 hodin a zapadlo v 20.58 hodin, nad obzorem tedy bylo 15 hodin 55 minut. „V polovině měsíce vyjde v 4.58 hodin a zapadne v 21.08 hodin, takže už se délka světlého dne přehoupne přes 16 hodin, slunce bude nad obzorem 16 hodin a 10 minut, to je skoro maximum,“ doplňuje jihočeský astronom Miloš Tichý.

Nejdelší den je podle něj v době slunovratu, který letos nastane 21. června v 11.14 hodin, to je také předěl mezi jarem a létem. „Slunce vyjde v 4.58 hodin, takže úplně stejně jako týden předtím, a zapadne v 21.10 hodin, tedy jen o dvě minuty později. Nejdelší světlý den trvá 16 hodin a 12 minut,“ uvádí Miloš Tichý.

To, že jsou v červnu jen malé rozdíly v délce světlého dne, vysvětluje pohybem po ekliptice. „V období kolem slunovratu jsou dráhy jakoby rovnoběžnější, takže se den vlastně moc nemění. Není to tak dynamické, jako když se blíží rovnodennost. Během července už se začne den rychleji zkracovat a nejintenzivnější to potom bude v září,“ dodává.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související