Setkání s hudbou v Soběslavi nabízí koncerty v kostelích i na koupališti

1. červenec 2018

Koncert jednoho z nejlepších houslistů současnosti, Josefa Špačka, zahájil v sobotu jubilejní desátý ročník festivalu Setkání s hudbou v Soběslavi. Během uplynulých devíti ročníků na něj zavítalo 10 tisíc diváků.

Dramaturgie festivalu stojí především na komorní vážné hudbě, ale zároveň neschází zpestření v jiných žánrech. Letos program podle uměleckého ředitele Petra Hanzlíka nabízí dvanáct koncertů v jedenácti dnech.

„Já se těším na všechny koncerty. Jestli nějak významně vykukují z dramaturgie posledních let, to nevím, my jsme se nesnažili dělat nějakou extrémní oslavu toho jubilea,“ říká.

Festival se odehrává na řadě míst, například v kostele svatého Víta, Galerii svatého Marka, na terase městské knihovny nebo městském koupališti. „Rádi využíváme veškerá místa, která jsou dostupná. Samozřejmě vybíráme koncerty tak, aby se hodily do těch míst. Máme k dispozici oba kostely, kulturní dům, nádherný plenérový prostor na terase městské knihovny, minulý rok jsme poprvé byli i v kině,“ vyjmenovává umělecký ředitel.

Vítězové soutěže Concertino Praga zakončili koncertní turné v Jindřichově Hradci

Absolutními vítězi 52. ročníku rozhlasové soutěže Concertino Praga se stali bratři Bence a Márton Bubregovi z Rakouska. Mladí talentovaní muzikanti mají za sebou debut v newyorské Carnegie Hall ve či vídeňském Konzerthausu.

Finálovým koncertem vítězů v Jindřichově Hradci skončil v pátek už 52. ročník hudební rozhlasové soutěže Concertino Praga. Letos soutěžily mladé hudební soubory.

Na městském koupališti se podle něj odehraje zvláštní koncert. „Setkání s hudbou je seriózní podnik vyhledávaný mladými umělci jako workshop a vyhledávaný širokým diváckým spektrem. Dramaturgie se týká z devadesáti procent vážné hudby, potažmo spřízněných žánrů, ale před čtyřmi lety vznikl koncept, který zohledňuje to, že jsme přeci jenom prázdninová akce a že každý někdy v životě přičichl ke country nebo bigbítu. Na koupališti se vždycky schází kapela jménem Domácí výroba, které mám to potěšení kapelníkovat,“ prozrazuje Petr Hanzlík.

Kapela si na vystoupení zve přátele, profesionální hudebníky, jazzmeny. „Letos máme repertoár od Boba Dylana přes Creedence Clearwater Revival až k Johnny Cashovi nebo třeba Framus 5. Koncert je pro nás vždycky zábavný a zároveň je to takové příjemné vybočení z té vážné hudby. Letos pozvání na koupaliště přijal Vladimír Merta, na kterého se moc těšíme,“ dodává Petr Hanzlík.

Podrobný program desátého ročníku festivalu a interpretačních kurzů Setkání s hudbou v Soběslavi najdete na webových stránkách setkanishudbou.cz.

Pozvánku na festival Setkání s hudbou přinesl kulturní magazín Kavárna. Dále vás v něm zavedeme na výstavu, která je věnována duchovnímu otci českokrumlovského otáčka Joanu Brehmsovi, a představíme nové audioknihy z detektivního žánru. Hudební redaktor Martin Schuster navíc připravil recenzi desky Tak se věci mají kapely Něžná noc.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související