Sekerníci, sekeráši, krajánci a mlynáři

Už přes sto mlýnských kol postavil nebo opravil sekerník František Mikyška z Kojetína na Sedlčansku. Je jedním z posledních mužů u nás, který dokáže vyrobit a sestavit dřevěné mlýnské kolo jakékoliv velikosti.

Jeho díla jsou ve skanzenech, na pilách či v dolech. Dvě mlýnská kola na pražské Čertovce opravoval a stavěl on, stejně jako repliku větrného mlýna v Borovnici u Nové Paky nebo čerpací zařízení v Poštovní štole ve Zlatých Horách v Jeseníkách.

Ne nadarmo je pan František držitelem státního titulu „Nositel tradice lidového řemesla“ a navíc má zdatného pokračovatele – do starodávného sekernického umění zasvětil i svého syna Petra a dnes pracují společně. Pan František je nejen sekerník, ale i mlynář. Do jejich dílny a mlýna v Kojetíně na Sedlčansku se vypravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.