Sekerníci, sekeráši, krajánci a mlynáři

Největší audioportál na českém internetu

František Mikyška je jeden z mála sekerníků v České republice. Práce má stále dost | Foto: Barbora Kvapilová, Český rozhlas

Tradice, písničky, zvyky a řemesla našich předků, jak se dodnes dochovaly v našich regionech

Už přes sto mlýnských kol postavil nebo opravil sekerník František Mikyška z Kojetína na Sedlčansku. Je jedním z posledních mužů u nás, který dokáže vyrobit a sestavit dřevěné mlýnské kolo jakékoliv velikosti.

Jeho díla jsou ve skanzenech, na pilách či v dolech. Dvě mlýnská kola na pražské Čertovce opravoval a stavěl on, stejně jako repliku větrného mlýna v Borovnici u Nové Paky nebo čerpací zařízení v Poštovní štole ve Zlatých Horách v Jeseníkách.

Ne nadarmo je pan František držitelem státního titulu „Nositel tradice lidového řemesla“ a navíc má zdatného pokračovatele – do starodávného sekernického umění zasvětil i svého syna Petra a dnes pracují společně. Pan František je nejen sekerník, ale i mlynář. Do jejich dílny a mlýna v Kojetíně na Sedlčansku se vypravila Markéta Ševčíková.

autor: Markéta Ševčíková

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.