Ročně odchytne v okolí Budějovic stovky zvířat. Hlavně psy, ale také kočky, plazy i drůbež

27. září 2017

Od roku 1995 se zabývá profesionálními odchyty zvířat, v letech 1996 až 2006 odchytil se svými spolupracovníky více než sedm tisíc zvířat na území Českých Budějovic. Od roku 2007 poskytuje Vladimír Kössl také služby veřejnosti.

Podle svých slov dokáže odchytit v podstatě jakékoli zvíře. „Základ naší práce jsou ale samozřejmě zvířata závislá na lidské péči. Příliš se nezabýváme volně žijícími zvířaty, protože ty náleží záchranným stanicím pro handicapované živočichy,“ dodává.

U každého zvířete nejprve hledá znaky, podle kterých by mohl zjistit majitele. „To znamená čip, tetování, kroužky, ušní známky. Pokud majitele nezjistíme, zvíře vyfotografujeme pro zveřejnění na webových stránkách a umístíme do útulku. Pokud se majitel nepřihlásí, zvíře se uvolní do náhradní péče,“ vysvětluje.

Protože český národ je národem pejskařů, nejčastěji Vladimír Kössl odchytává právě psy. „Ty tvoří asi 70 procent. Zbytek jsou zejména kočky a pak papoušci, plazi, drobná drůbež, ovce, kozy,“ vyjmenovává.

Působí zejména v menších obcích v okolí Českých Budějovic, o centrum města se totiž stará městská policie. „Našimi partnery jsou obecní úřady, obvykle vyjíždíme do vzdálenosti do třiceti kilometrů od Budějovic. V současné době máme nasmlouváno asi 160 obcí, je to přes 350 zvířat ročně,“ říká Vladimír Kössl.

Když se vám zaběhne pes, na nic nečekejte a jděte ho hledat

Všem majitelům doporučuje, aby svá zvířata očipovali. „Je to výtečná věc, která nám pomůže hned najít majitele. Známky, které přidělují obce, jsou také dobré. Známku přečte každý na rozdíl do čipu, na který je potřeba speciální zařízení. Vždycky ještě doporučuji napsat na obojek telefonní číslo. To je nejlepší, nejjednodušší a nejlevnější,“ připomíná.

Vladimír Kössl

Co dělat, když se vám zaběhne pes? První rada Vladimíra Kössla zní možná trochu úsměvně, ale je důležitá. „Jděte ho hledat. Nečekejte, jestli se vrátí, ale okamžitě vyrazte ven. Nejlepší je jít ve dvou, jeden čeká na místě, kde se zvíře ztratilo, druhý pátrá po okolí. Souběžně s tím můžete informovat obecní úřady, městskou policii, útulky. Pokud se zvíře nepodaří najít během několika hodin, je třeba vyvěsit letáky, zveřejnit informaci na sociálních sítích, dokonce existují i aplikace pro mobilní telefony,“ doporučuje.

Každý, kdo najde zvíře, má v první řadě povinnost vrátit jej majiteli. Pokud majitele nezná, musí nález zvířete nahlásit obci. „Zvíře může zůstat i u nálezce, pokud to nahlásí, ale původní majitel má dva měsíce na to, aby se přihlásil a převzal si zvíře zpět. Pokud to nenahlásíte obci, může to být považováno za krádež,“ doplňuje Vladimír Kössl.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.