Řidič autobusu se k soudu nedostavil

10. listopad 2003

Českobudějovický krajský soud dnes začal projednávat dlouho očekávaný proces s řidičem autobusu, který v březnu havaroval u Nažidel na Českokrumlovsku. Při nehodě tehdy zemřelo 19 lidí a dalších 34 bylo těžce zraněno. Obžalovaný Pavel Krbec, který v osudný moment seděl za volantem, však k soudu nepřišel a omluvil se pro nemoc.

Obžaloba Krbce viní z toho, že nehodu zavinil, protože podle znaleckého posudku jel v nepřehledném místě rychlostí 118 kilometrů v hodině a dostatečně se nevěnoval řízení. Současně mu hrozí trest za to, že pozměnil Osvědčení o profesní způsobilosti řidiče autobusu, které v té době již neměl platné. V případě viny hrozí Krbci až deset let vězení. Podle jeho obhájce Zdeňka Ptáčka se řidič nemohl dostavit k soudu, protože je nemocný. Doložil to i dopisem, který zaslal senátu. V něm mimo jiné uvedl, že je na něj pořádán hon skupinou pozůstalých, kteří ho na internetových stránkách označují za vraha. Krbec tak zřejmě odkázal na stránky www.autobus2003.info, které spravuje Karel Hartl, jemuž v autobuse zemřel syn. Krbec na Hartla kvůli stránkám podal dokonce žalobu, která ale není předmětem nynějšího soudního sporu. Od rána před soudem vypovídají svědci, kteří popisují události osudného dne a cestu z lyžařského střediska v rakouském Ramsau do Karlových Varů. Podle svědků jel řidič dost rychle. Jeden z pasažérů Ivan Cagaň vypověděl, že řidiči spěchali, protože se předtím bavili o další cestě, kterou měli absolvovat příští den. Tyto informace však popřel druhý řidič autobusu Václav Jedlička. Podle něho je Krbec zkušený řidič, který má praxi, a je tedy těžké odhadnout, proč k nehodě vůbec došlo. Státní zástupkyně také poukázala na to, že podle dodatku znaleckého posudku měl autobus v době havárie vypnutý omezovač rychlosti, který by jinak udržoval rychlost na povolené hodnotě. Podle Jedličky však tento omezovač byl zapojený a řidiči neměli možnost jej vyřadit z činnosti.

Líčení provází velký zájem pozůstalých. V soudní síni se jich sešlo několik desítek. Na většině lidí je znát velká bolest, kterou při popisování událostí březnové soboty prožívají. Někteří využili návštěvy jižních Čech, aby se rozjeli na místo havárie a uctili památku zesnulých kyticí.

autor: čro čb | zdroj: ČTK
Spustit audio