Re-use centra, kde nepotřebné věci dostávají druhou šanci, vznikají už i v menších obcích, třeba Česticích na Strakonicku
Pro jednoho odpad, pro druhého poklad. Věc, která už neslouží, nemusí skončit v popelnici. To je dobré si připomínat i po Vánocích, kdy už možná nemáte využití pro starý telefon nebo oblečení. Můžete věci odnést do re-use center, která vznikají také v menších městech a obcích, jako jsou třeba Čestice na Strakonicku.
Zuzana Krupka z neziskové organizace RetroVintage vytváří v re-use centru v Česticích na Strakonicku z nepoužívaných džínsů tašku. „Nejčastěji z kalhot vyrábíme právě tašky, ale máme i kapsáře, různé přehozy na křesla a postele,“ říká.
Z oblečení, které lidé do centra přinesou, vybírá, co se hodí pro další zpracování. „Snažíme se v první fázi to oblečení zpracovat tak, aby se dalo třeba ještě nosit. Když už se mi ale zdá poničené nebo že není úplně v módě, tak si ho beru na výrobu,“ popisuje.
Hynek Krupka z RetroVintage dává druhý život věcem, které už jsou rozbité. „Teď tady mám třeba přímotopy, které přestaly fungovat. Tak jsem je rozebral a zjistil závadu,“ ukazuje.
Lidé podle něj můžou přinést vše, co už jim doma neslouží. „Když sem věci přinesou, tak je našemu re-use centru darují. Pokud jsou v naprostém pořádku, umístíme je do prodejní části, kde je nabízíme za ceny smluvní, aby si opravdu každý mohl vybrat,“ vysvětluje.
V re-use centru v Česticích lidé pořídí knížky, porcelán i starší elektrospotřebiče. Velkou plochu zabírá oblečení snad pro všechny věkové kategorie. „Věříme, že to celé dává smysl a je to něco, co by do budoucna asi mělo být všude a běžnou normou pro nás všechny. To znamená naučit se s věcmi lépe hospodařit, aby nevznikaly tuny odpadu,“ komentuje Hynek Krupka.
Právě doba vánočních svátků je obdobím, kdy lidé tvoří větší množství odpadu. „Pokud lidé dostali dárky a nahrazují staré věci, jsme tady právě pro ně. Chceme, aby věc dostala šanci sloužit pro někoho jiného,“ dodává Hynek Krupka.
Re-use centra teď podle Zuzany Kuberové z České federace nábytkových bank a re-use center vznikají velmi často. „Je to takový trend. Myslím si, že Češi dobře rozumí tomu, že věci, které ještě mají šanci na další život, by neměly být vyhozeny. Ve větších městech je větší kupní síla, takže re-use centra najdeme ve všech větších městech, ale nebývají výjimkou ani v menších městech, v některých případech i obcích,“ uvádí.
Související
-
Jeden daruje, druhý koupí a pomáhají oba. Dobročinný obchůdek je v Prachaticích už deset let
Oblečení, hrnečky i knížky přináší lidé do Dobročinného obchůdku v Prachaticích. Takový název nemá nadarmo. Výtěžek z prodeje totiž pomáhá seniorům a zdravotně postiženým.
-
O takzvaná re-use centra je stále větší zájem. Lidé šetří a shánějí starší vybavení do domácností
Starý, ale stále funkční nábytek nemusíte vyhazovat. Například v Českých Budějovicích si s ním poradí takzvané re-use centrum Kabinet CB, které funguje už šest let.
-
Někdy i hodně narychlo musí pěstouni shánět oblečení pro svěřené děti. V Budějovicích pomáhá sklad
Od malého miminka až třeba po desetileté dítě – takzvaní přechodní pěstouni musí mít vybavení pro svěřence různého věku. Se sháněním pomáhá budějovický sklad pro pěstouny.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy. ‚Historická událost,‘ uvedl ministr energetiky
-
Filmové premiéry roku 2025: Franz bez Kafky, Brad Pitt ve formuli 1 a zuřivý virus 28 let poté
-
ONLINE: V Německu při silvestrovských oslavách kvůli pyrotechnice zemřelo pět lidí
-
Neočekávám kolaps Ukrajiny. Nalézt ale v současné situaci řešení konfliktu, nebude snadné, říká analytik