První zmínky o chovu kapra v českých zemích najdeme už v Kosmově kronice. Třeboňský kapr je pojem a chráněná známka

23. prosinec 2024

Kapr obecný byl pravděpodobně první domestikovanou rybou v historii. Chov této největší české kaprovité ryby má pro naše hospodářství velký význam, přestože je kapr u nás nepůvodním druhem.

První zmínky o chovu kapra v českých zemích najdeme už v Kosmově kronice. Rybníkářství se začalo rozvíjet v době panování Karla IV.

Zlatá éra nastala v 16. století za časů vynikajícího rybníkáře Štěpánka Netolického, který začal v Třeboňské pánvi systematicky budovat rybniční soustavu. Po něm převzal štafetu regent třeboňského panství, slavný stavitel rybníků Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan.

Ve druhé polovině 19. století rybníkářství znovu rozkvetlo díky Josefu Šustovi, řediteli třeboňského panství. Mnohé z jeho metod chovu kaprů se využívají dodnes. Obrazová ochranná známka s logem „Kapr z Třeboně je chloubou kuchyně“ byla zaregistrována už v roce 1939. V současnosti platí chráněné zeměpisné označení Evropské unie Třeboňský kapr. Vztahuje se na ryby chované ve vymezené oblasti Třeboňské pánve. Bezmála pětistovka rybníků s rozlohou přes osm tisíc hektarů ročně vyprodukuje víc než tři tisíce tun ryb.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.