První, na co se vždy ráno podívám z okna ateliéru, je Černá věž, říkal výtvarník Václav Johanus
Ve věku 76 let zemřel 23. února 2024 Václav Johanus, českobudějovický grafik, ilustrátor a karikaturista. Výtvarník s originálním rukopisem se věnoval mimo jiné novinové ilustraci a kreslenému humoru, jeho díla vycházela v desítkách tiskovin. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl pro cyklus Jihočeši v roce 2015.
„Moje nejoblíbenější barva je určitě modrá. Zřejmě to souvisí s jihočeskou krajinou a rybníky,“ říkal Václav Johanus, jehož znali i lidé, kteří se o výtvarné umění příliš nezajímají. Jeho charakteristické obrázky se zvláštní poetikou totiž přes půlstoletí přinášely jihočeské noviny.
Václav Johanus maloval pro Jihočeskou pravdu a potom Deník nebo časopis Dikobraz. Dále jeho díla otiskla periodika jako Stadion, Mladý svět, Reportér, Sluníčko, Ohníček, Světová literatura nebo Učitelské noviny.
V 90. letech vybudoval rodilý a bytostný Budějčák v centru města nyní již dobře zavedenou výstavní galerii Hrozen. Václav Johanus, jehož syn David je také výtvarníkem a bratr Petr patřil k předním českým restaurátorům historického nábytku, ilustroval desítky knížek a uspořádal přes sto samostatných výstav.
Dočkal se také řady prestižních ocenění a uznání v Čechách i zahraničí. V roce 2011 při oslavách svátku 28. října obdržel z rukou českobudějovického primátora medaili Za zásluhy za výtvarné dílo a galerijní činnost.
„První, na co se ráno podívám z okna mého ateliéru, je Černá věž. A mám takový dobrý pocit, když se odněkud vracím a přejíždím hranice kraje. Cítím se jistěji!"
Celý rozhovor s výtvarníkem Václavem Johanusem si poslechněte v cyklu Jihočeši online.
Související
-
Pod českokrumlovským zámkem kreslí své postavičky světově proslulý ilustrátor Jindra Čapek
Knihy s jeho ilustracemi vycházejí po celé Evropě, ale i v Japonsku nebo Izraeli. Jindra Čapek patří ke světové ilustrátorské špičce. V emigraci pracoval v Curychu.
-
Jsem prokrastinátor a dobře znám hrůzu z bílého plátna, prozrazuje malířka Renata Štolbová
Za svou doménu považuje olejomalbu na plátně. Jejími díly se těší návštěvníci galerií u nás i v zahraničí. Malířka Renata Štolbová pochází z Budějovic, teď žije v Holubově.
-
Kytary, které už nehrají, proměňuje malíř František Tácha v obrazy. Prodlužuje jim tak život
Malíř a muzikant František Tácha žije v Loučovicích, ateliér má ve Vyšším Brodě. Tvorba obrazů, třeba i ve formě malovaných kytar, je pro něj terapií, léta byla i obživou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.