První, na co se vždy ráno podívám z okna ateliéru, je Černá věž, říkal výtvarník Václav Johanus
Ve věku 76 let zemřel 23. února 2024 Václav Johanus, českobudějovický grafik, ilustrátor a karikaturista. Výtvarník s originálním rukopisem se věnoval mimo jiné novinové ilustraci a kreslenému humoru, jeho díla vycházela v desítkách tiskovin. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl pro cyklus Jihočeši v roce 2015.
„Moje nejoblíbenější barva je určitě modrá. Zřejmě to souvisí s jihočeskou krajinou a rybníky,“ říkal Václav Johanus, jehož znali i lidé, kteří se o výtvarné umění příliš nezajímají. Jeho charakteristické obrázky se zvláštní poetikou totiž přes půlstoletí přinášely jihočeské noviny.
Václav Johanus maloval pro Jihočeskou pravdu a potom Deník nebo časopis Dikobraz. Dále jeho díla otiskla periodika jako Stadion, Mladý svět, Reportér, Sluníčko, Ohníček, Světová literatura nebo Učitelské noviny.
V 90. letech vybudoval rodilý a bytostný Budějčák v centru města nyní již dobře zavedenou výstavní galerii Hrozen. Václav Johanus, jehož syn David je také výtvarníkem a bratr Petr patřil k předním českým restaurátorům historického nábytku, ilustroval desítky knížek a uspořádal přes sto samostatných výstav.
Dočkal se také řady prestižních ocenění a uznání v Čechách i zahraničí. V roce 2011 při oslavách svátku 28. října obdržel z rukou českobudějovického primátora medaili Za zásluhy za výtvarné dílo a galerijní činnost.
„První, na co se ráno podívám z okna mého ateliéru, je Černá věž. A mám takový dobrý pocit, když se odněkud vracím a přejíždím hranice kraje. Cítím se jistěji!"
Celý rozhovor s výtvarníkem Václavem Johanusem si poslechněte v cyklu Jihočeši online.
Související
-
Pod českokrumlovským zámkem kreslí své postavičky světově proslulý ilustrátor Jindra Čapek
Knihy s jeho ilustracemi vycházejí po celé Evropě, ale i v Japonsku nebo Izraeli. Jindra Čapek patří ke světové ilustrátorské špičce. V emigraci pracoval v Curychu.
-
Jsem prokrastinátor a dobře znám hrůzu z bílého plátna, prozrazuje malířka Renata Štolbová
Za svou doménu považuje olejomalbu na plátně. Jejími díly se těší návštěvníci galerií u nás i v zahraničí. Malířka Renata Štolbová pochází z Budějovic, teď žije v Holubově.
-
Kytary, které už nehrají, proměňuje malíř František Tácha v obrazy. Prodlužuje jim tak život
Malíř a muzikant František Tácha žije v Loučovicích, ateliér má ve Vyšším Brodě. Tvorba obrazů, třeba i ve formě malovaných kytar, je pro něj terapií, léta byla i obživou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.