Problémy Česka z pohledu USA: korupce u policie, přeplněné věznice a nenávist vůči Romům
Česká republika se nadále potýká s projevy nenávisti vůči Romům, korupcí v řadách policie či s přeplněnými věznicemi. Uvádí to ve středu zveřejněná výroční zpráva o stavu lidských práv ve světě, kterou vypracovalo ministerstvo zahraničí Spojených států. Dokument na 26 stranách věnovaných Česku zmiňuje i kontroverzní výpady prezidenta Miloše Zemana vůči novinářům.
Zpráva označila Česko za parlamentní demokracii, která dodržuje svobodu voleb. Za problém však americké ministerstvo zahraničí označilo projevy nenávisti vůči Romům a uvedlo, že podle pozorovatelů policie nepřistupuje k takovýmto případům dostatečně vážně. Dokument rovněž zmínil několik případů, kdy terčem nenávisti byli Afričané a Asiaté.
V případě Romů americký dokument uvedl, že tato menšina, která v Česku čítá asi 300 tisíc lidí, je jen minimálně zapojená do politického života v zemi.
„V parlamentu, mezi ministry nebo mezi soudci Nejvyššího soudu nejsou žádní Romové. Dva Romové neúspěšně kandidovali v senátních volbách. V místních zastupitelstvech bylo zvoleno 13 Romů,“ uvádí americké hodnocení.
Jako další problém zpráva zmiňuje korupci v bezpečnostních sborech, která se nejčastěji projevuje únikem informací, neschválenými přístupy do policejních databází, vydíráním, pašováním zakázaných věcí do věznic či úplatky za dopravní přestupky.
Nedobrá je podle Spojených států rovněž situace v českých mužských věznicích, které trpí přeplněností. Američané zaznamenali šetření českého úřadu veřejného ochránce práv, který sice konstatoval zlepšení podmínek ve věznicích, zároveň ale kritizoval situaci pro vězněné osoby s fyzickými nebo mentálními omezeními.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová