Přístroj, který pomůže zachránit život, je v každou denní dobu k dispozici na recepci budějovického rozhlasu
Automatický externí defibrilátor pořídil do své budovy Český rozhlas České Budějovice. Přístroj pro resuscitaci člověka se srdeční zástavou je nonstop k dispozici na recepci v ulici U Tří lvů. Jeho obsluhu zvládne každý, a může tak zachránit život.
Zaměstnanci Českého rozhlasu absolvovali školení správného použití AED neboli automatického externího defibrilátoru, ale přístroj si v případě potřeby může v budově rozhlasu vyzvednout kdokoli.
Podle školitele Jana Macha je nejdůležitější neutéct od příhody, tedy chtít pomoci. „Dále v okamžiku, kdy provádíme resuscitaci, si zajistit, aby mi někdo přístroj přinesl, to znamená nepřerušovat resuscitaci. Pak stačí přístroj otevřít a řídit se jeho pokyny,“ říká.
Jak potvrzuje Petr Šimek, vedoucí provozu Českého rozhlasu České Budějovice, AED má hlasové navádění v českém jazyce. I naprostý laik tedy dokáže díky instrukcím poskytnout správnou první pomoc, která by měla trvat až do příjezdu zdravotnické záchranné služby.
Databázi všech automatických externích defibrilátorů na veřejně dostupných místech nabízí aplikace Záchranka.
Související
-
Nová funkce aplikace Záchranka má zajistit větší bezpečnost při putování po horách
Mobilní aplikace Záchranka spouští novou funkci pro turisty na horách, takzvanou Elektronickou knihu túr. Jde o moderní verzi klasických horských knih.
-
Tísňové tlačítko a čidlo pohybu mohou zachránit život. Služba NADOSAH je pojistkou třeba pro seniory
NADOSAH – to je název služby, která nabízí podporu pro tísňové situace. Jde o sestavu několika zařízení. Ta dokáží přivolat pomoc i zaznamenat, že se klient nepohybuje.
-
Zástava srdce stále častěji postihuje i mladší lidi. Na řadě míst se proto objevují defibrilátory
Defibrilátory už nejsou jen pro lékaře. Jejich použití mnohdy zachraňuje životy, proto se stále častěji objevují na veřejných místech, například na Kleti nebo v Rudolfově.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.