Přístroj, který pomůže zachránit život, je v každou denní dobu k dispozici na recepci budějovického rozhlasu

17. květen 2022

Automatický externí defibrilátor pořídil do své budovy Český rozhlas České Budějovice. Přístroj pro resuscitaci člověka se srdeční zástavou je nonstop k dispozici na recepci v ulici U Tří lvů. Jeho obsluhu zvládne každý, a může tak zachránit život.

Zaměstnanci Českého rozhlasu absolvovali školení správného použití AED neboli automatického externího defibrilátoru, ale přístroj si v případě potřeby může v budově rozhlasu vyzvednout kdokoli.

Školitel Jan Mach vysvětluje zaměstnancům Českého rozhlasu, jak použít automatický externí defibrilátor

Podle školitele Jana Macha je nejdůležitější neutéct od příhody, tedy chtít pomoci. „Dále v okamžiku, kdy provádíme resuscitaci, si zajistit, aby mi někdo přístroj přinesl, to znamená nepřerušovat resuscitaci. Pak stačí přístroj otevřít a řídit se jeho pokyny,“ říká.

Jak potvrzuje Petr Šimek, vedoucí provozu Českého rozhlasu České Budějovice, AED má hlasové navádění v českém jazyce. I naprostý laik tedy dokáže díky instrukcím poskytnout správnou první pomoc, která by měla trvat až do příjezdu zdravotnické záchranné služby.

Databázi všech automatických externích defibrilátorů na veřejně dostupných místech nabízí aplikace Záchranka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.