Při vybírání dárků pro děti respektujte přání, ale nenechte si poroučet, říká psycholog

15. prosinec 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Psycholog Rostislav Nesnídal

Trpí depresemi kvůli předvánočnímu shonu, zběsilému nakupování dárků nebo samotě. Lidí, kteří těžko zvládají období před svátky, v posledních letech přibývá v ordinaci psychologa Rostislava Nesnídala z Českých Budějovic. Přitom jde podle něj hlavně o to dokázat se zastavit.

„Když se jednou rozběhneme, jsme ve strašném spěchu, až upadneme. Ale život není od toho, abychom jen běželi a padali, ale abychom se uměli zastavit, potěšit a podobně. Je třeba si uvědomit, že méně někdy znamená více,“ říká.

Lidé by se podle něj měli snažit nepropadnout panice a nezapojovat se příliš do dostihů v nakupování dárků: „Možná to, co zameškáme přes rok, se snažíme dohnat o svátcích, ale já si myslím, že nezáleží, kdo toho dá víc pod stromeček, ale jestli to opravdu myslí s tím dárkem vážně, jestli chce potěšit. Vždyť co nás do té zběsilosti nutí?“

Uklidnění před Vánoci nenahrávají ani všudypřítomné reklamy. „Jsou neskutečně cílené a tlačí nás do obrátek. Nutí nás kupovat víc a víc věcí, ze všech stran jsme zavaleni nabídkami, akcemi, reklamními letáky,“ varuje.

Při vybírání dárků pro děti by podle jeho slov rodiče měli respektovat přání, ale s rozmyslem a v rozumné míře. „Dítě si nesmí poroučet, že chce to a ono. Když dárků dostane přehršel, nedokáže je všechny ani vnímat. Vždycky bych vhodné dárky promýšlel a nemělo by se vybírat jen podle televizních reklam, protože televize nás zahlcuje a výsledkem je, že si dítě přeje pomalu hodiny s vodotryskem,“ připomíná Rostislav Nesnídal.

I obyčejnější hračka, praktický dárek může udělat velkou radost, pokud rodiče dokáží svého potomka motivovat. „Záleží, jak rodiče u stromečku o dárku mluví. Dítě můžete na dárek zmotivovat, zalíbí se mu, když mu ho někdo pochválí,“ radí.

Také je podle něj dobré už před svátky mluvit o věcech, které by pod stromečkem mohly být, napsat seznam s tím, že Ježíšek se rozhodne, který dárek bude nejlepší. Rostislav Nesnídal zároveň radí, aby se členové rodiny na dárcích pro děti domluvili, nejlépe tak, aby pod stromečkem byl jeden velký dárek a pak několik drobností.

A jak prozradit, že místo Ježíška vlastně nadělují maminka s tatínkem? Podle Rostislava Nesnídala postupně: „Nejde ze dne na den říct, že Ježíšek už nepřijde, ale třeba že toho má letos Ježíšek moc, a tak souhlasí s tím, že místo něj dá dárek maminka. Postupně vysvětlíme, že dárky si dávají lidé, když se mají rádi.“

autoři: Andrea Poláková , Jana Urbanová
Spustit audio