Pokud nemáte velké uši jako naše babičky a dědové, nedělejte si kopřivové kůry, radí bylinkářka Radmila Malinovská

15. březen 2023

Budoucí bylinkářce změnila život kniha Zdraví z boží lékárny od rakouské spisovatelky a bylinkářky Marii Treben. Bylinkám a zdraví pak Radmila Malinovská věnovala už celý život.

„Moje babička i maminka používaly bylinky, ale já jsem do toho nebyla přímo zatahována. O víkendech jsme chodili sbírat borůvky a houby, a to jsem opravdu neměla ráda,“ vzpomíná s úsměvem na své dětství, ve kterém jí bylinky ještě příliš nezasáhly. To se změnilo okolo osmnáctého roku věku, kdy onemocněla a byla po doktorech víc než doma. Tehdy se jí do ruky dostala kniha Zdraví z boží lékárny od rakouské spisovatelky a bylinkářky Marii Treben. Ta jí natolik oslovila, že začala vyrábět tinktury a čaje. Navíc přešla na syrovou stravu, zeleninové šťávy a do roka byla zdravá.

Změna stravy rovná se změna psychiky

Ke sběru bylin musí mít podle Radmily Malinovské člověk dobrý důvod. „Když budeme mít silnou motivaci a budeme potřebovat, aby byliny léčily naše příbuzné nebo kamarády a bude to velice silně emoční motivace, která nás k tomu bude hnát, tak se naučíme bylinky sbírat i poslepu.“

Čtěte také

Strava obecně poměrně zásadně ovlivňuje i psychiku člověka. „Když jsem začala jíst syrovou stravu, změnila se mi psychika, protože jsem tělo odlehčila od tučných pokrmů, lepku, cukru. Začala jsem být víc vnímavá a otevřená k vlastním potřebám. A to je ta cesta, která mě uzdravila.“

V přírodě už se začínají ukazovat první bylinky, které je dobré Podle bylinkářky Malinovské použít k výrobě jarního čaje. „Ideální je vyjít ven z měst do přírody, nebo na vlastní zahradu. Já obvykle říkám lidem, že to co vám roste pod nosem, to potřebujete.  První bylinka, která se nám ukazuje v květu, jakmile sleze sníh, je sedmikráska. Můžeme jí použít do jarního čaje. Teď kvete prvosenka jarní – čistí krev a odhleňuje, podobně jako sedmikráska, která navíc podporuje naše ledviny a dýchací cesty. Přidává se jich ale po málu. V základu by mělo být aktuálně listí jahodníku, lístky jitrocele, pampelišky a k nim přidáme pár kvítků sedmikrásky a prvosenky. Můžeme přidat i mladé smrkové výhonky nebo borovicové jehličí. Jarní čas nám dodá energii při jarní únavě, odhlení, vyčistí a hlavně nám dodá dobrou náladu.“

Jarní čaje a velké uši

V přírodě už se pomalu začínají objevovat i mladé kopřivy. Také se hodí do jarního čaje. „Já doporučuji, pokud lidé nemají velké uši jako naše babičky a dědové, tak doporučuji nedělat si kopřivové kůry. Jsou vhodné pro lidi, kteří mají silnou konstituci ledvin, která se pozná právě podle velikosti uší. Ale posledních šedesát let, od doby, co jsou rafinované potraviny, se rodí lidé s malýma ušima, tedy se slabou konstitucí ledvin. Proto bychom kopřivu měli přidávat do čajových směsí, nebo když už čistý kopřivový čaj, tak jen občas, ne každý den, mohl by ledviny unavit.“ 

Podobně je dobré podle Radmily Malinovské opatrně zacházet i s podbělem lékařským. Silný čaj z této byliny oslabuje játra a nehodí se pro děti.

Spustit audio