Pocházel ze starobylého ruského šlechtického rodu, jehož kořeny sahaly až k roku 842
Ve věku 88 let zemřel známý i úspěšný skladatel, klavírista a hudební pedagog Vadim Petrov. Jeho působivým melodií k televizním filmům i seriálům budou věnovány další adventní Vlídné tóny Jiřího Kasala.
Jeho prvním hudebním nástrojem byly housle, jeho otec Vadim V. Petrov, byl ruský emigrant a lékař, maminka zpívala mimo jiné ve sboru Pražských učitelek. A minimálně jednu hudební melodii, kterou Vadim Petrov složil, zná snad každý z nás.
Kromě symfonických skladeb a hudebně liternárních kompozic napsal přes 300 titulů k pohádkám, večerníčkům, divadelním, televizním a rozhlasovým inscenacím nebo filmovým pohádkám. Mimo jiné třeba ke Krkonošským pohádkám, Spejblovi a Hurvínkovi nebo Vodníku Česílkovi.
Jeho hudbu si můžete připomenout i online ve Vlídných tónech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.