Pavel Kroneisl: Peníze

Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Vynikající česká tenistka Barbora Strýcová se stala letos wimbledonskou vítězkou v deblu. Je to její obrovský úspěch a tak to také bylo prezentováno v médiích.

Jenom ovšem v mnohých neopomněli zdůraznit, kolik si za tento titul vydělala milionů. Ostatně tohle se s patřičným důrazem na výši částky objevuje u informací o různých úspěších sportovců velice často.

Jako by ten jejich výsledek nebyl prostým vyvrcholením snahy, umění a dřiny. Je to bráno hlavně jako kalkul, co tím vydělají.

Coby rozhlasový sporťák jsem se po celý svůj profesní život mezi sportovci pohyboval. Byli to poloamatéři, ale i profesionálové na té nejvyšší úrovni. Nikdy mě však nenapadlo ptát se na jejich příjmy. Prostě dělali a dělají svou práci, jak nejlépe dovedou.

To, že mají v současné době astronomické příjmy, není ani jejich vina, ani jejich zásluha. Finance ve sportu jsou v rukou úplně jiných lidí. Majitelů klubů, manažerů a ředitelů různých soutěží. Rozhodně ne samotných sportovců.

Někdy mi připadá, že ta informace o jejich příjmech jako by měla vyvolat u ostatních lidí pocit závisti. Najednou jde úplně stranou to, že každý sportovec, který se dostane na takový vrchol, jako třeba zmíněná tenistka, musí mít samozřejmě velký talent, ale také sebekázeň a výdrž při obrovské tréninkové zátěži.

Já osobně těmhle lidem vůbec nic nezávidím. Spíše před nimi smekám, protože většinu svého života neznají nic jiného než sportoviště, hotely, letiště, posilovny a různé regenerační linky. Prostě vrcholový sport je rozhodně tvrdá  řehole, no a je také samozřejmě zaplacená.

Spustit audio
autor: Český rozhlas České Budějovice|zdroj: Český rozhlas