Papoušci potřebují nejen zrní, ale také písek. Pestrobarevné granule raději nekupujte, radí veterinářka

4. květen 2023

Papouškovi nestačí jenom zrní, musí mít i písek. Jeho žaludek má dvě části – žlaznatou a svalnatou. Žlaznatá produkuje enzymy, svalnatá potravu rozmělňuje. „Právě tam se nacházejí drobné kamínky, které tuto činnost podporují. Pokud papoušci nemají písek v kleci, mají dlouhodobé problémy s trávením,“ vysvětluje veterinářka Lucie Míková.

Když papoušek ztrácí peří, ale má ho rovnoměrně po celém těle, je vše v pořádku. Vitaminy ze skupiny B a zinek růst peří podporují a vyživují ho. „Existují různé doplňky do vody, které obohatí potravu o minerály. Doporučuji je podávat v průběhu celého roku,“ radí veterinářka.

Papoušci by ale podle ní rozhodně neměli konzumovat ve velké míře oříšky, protože jsou tučné. Důležité je, aby byl jídelníček pestrý, a ne pro oko. „Pokud jsou granule pestrobarevné, ptáci si můžou vybrat jen ty, které je lákají podle barvy, a pak bude potrava nevyvážená, taková monodieta,“ varuje Lucie Míková. Proto veterináři doporučují jednobarevné pelety, které mají vyvážené složení.

O papoušcích byla řeč ve veterinární poradně pořadu Máme rádi zvířata. Zazněly také dotazy týkající se mrouskání a připouštění koček a jejich obezity. Dozvíte se i to, jak odnaučit kočky močit na místech, kde nechceme.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...