Odešel ten, kdo zpíval písničkovou poctu legendárnímu Buddymu Hollymu, BBC onehdy zakázanou
S úctou pod Světly ramp zmíníme odchod několika zajímavých osobností z hlavních bašt pop music v nedávném čase, což doprovodíme také písničkami.
Před několika týdny se v 82 letech uzavřel život britského zpěváka a herce, který se narodil jako Michael Hubert Bourne, avšak do showbyznysu vstoupil jako Mike Berry. Ačkoliv měl pseudonym „Berry“, svůj vzor viděl v jiném rokenrolovém pionýrovi, který mezi živými už hodně dlouho není – v Buddym Hollym.
Však o něm také zpíval za doprovodu kytarové skupiny Outlaws svou nejvýraznější, byť ve své době diskutabilní píseň Tribute To Buddy Holly, tedy Pocta Buddymu Hollymu.
Reakce posluchačů, s níž se nahrávka v době vydání setkala, nebyla jednoznačné příznivá. Její obsah se dotkl čehosi tabuizovaného – z tohoto důvodu se mnoho autorů i zpěváků takovým „in memoriam“ tématům vyhýbalo.
Zpěvák a kytarista Buddy Holly zahynul při leteckém neštěstí 3. února roku 1959. Geoff Goddard, který melancholickou poctu složil, nepsaný zákaz překročil a nabídl skladbu novátorskému producentovi Joe Meekovi. Ten si pro ni vymyslel docela nápadité echo a pro její interpretaci našel mladičkého zpěváka Mikea Berryho, podobného vokálního typu jako Buddy Holly.
Písnička to v roce 1961 dotáhla – i přes zákaz BBC – až do třetí desítky britské hitparády. Zpěvák Mike Berry měl ještě dva hity dokonce v první desítce, ovšem Tribute To Buddy Holly je ze zpětného pohledu jeho jistě nejznámější nahrávkou.
Kromě Mikea Berryho vzpomeneme v pořadu Světla ramp třeba severoirskou zpěvačku Clodagh Rodgers a její největší hit z roku 1969 Come Back and Shake Me, který v Čechách natočilo vokální duo Veronika Martenová a Jiřina Menšlová jako Bábinčin dům. A nebo černošského zpěváka jemně sametového hlasu Lennyho Welche, jenž inspiroval svou nahrávkou skladby A Taste of Honey, Chuť medu, rané Beatles, takže ji také nahráli.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.