Ochrnutý Pavel Hejhal z Milevska maluje ústy. Jeho obrázky jsou k vidění v budějovickém rozhlase
Obrázky malované ústy aneb S úsměvem na rtech a tužkou v ústech. To je název výstavy děl Pavla Hejhala, kterou hostí galerie Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů. Autor obrazů je ochrnutý od ramen dolů, přesto dokáže tvořit, maluje pastelkami i akrylovými barvami a štětcem.
Pavel Hejhal se narodil v září 1983 v Písku. V době studia na střední průmyslové škole ve Volyni, v neděli 15. prosince 2002, mu těžká autonehoda změnila celý život. Poranil si krční páteř i míchu. Po úrazu ochrnul od ramen dolů, včetně bránice. S dýcháním mu proto pomáhá plicní ventilátor.
Rok po nehodě se Pavel Hejhal od své rehabilitační sestry dozvěděl o lidech s podobným postižením, kteří malují ústy, a to ho inspirovalo.
Zdálo se to nemožné, přesto se o to pokusil. „Začal jsem pouhými čárkami obyčejnou tužkou. Hned při tom se objevila specifika, která bylo potřeba vyřešit – vzpřímený stojan pro připnutí papíru a nástavec na tužku, aby byla delší, a tedy měla hrot dál od očí. V úsilí jsem pokračoval. Postupem času jsem si vypracoval úchop nástavce a techniku vedení tužky. Začaly se objevovat tvary, které jsem skutečně chtěl nakreslit. Čím více se mi dařilo, tím více mě to bavilo,“ vypráví.
Takto zkusil kreslit pastelkami a na přelomu let 2003 a 2004 vznikly první obrázky – květiny. Dlouho kreslil jenom pastelkami, ale před pár lety si osvojil i techniku malování akrylovými barvami a štětcem.
„Je tomu dvacet let, co jsem poprvé zkusil na papír udělat čárku tužkou drženou v ústech. Kdyby mi tehdy řekli, jaké zvládnu vytvářet obrázky, nevěřil bych. Ale naučil jsem se tomu a vy se můžete nyní sami přesvědčit, jak se mi to povedlo,“ zve Pavel Hejhal na výstavu.
Kromě malování rád tráví čas s nejbližší rodinou a přáteli, jezdí na výlety a zajímá se o vše nové. Je také velmi otevřen možnostem sdílet svůj život s postižením s žáky a studenty na různých besedách. Žije s rodiči v Milevsku na Písecku.
Pavel Hejhal je už řadu let stipendistou v Celosvětovém sdružení umělců malujících ústy a nohama, v České republice známém pod zkratkou UMÚN. Hlavním posláním sdružení je umožnit lidem s vážným tělesným postižením, aby se stali rovnoprávnými členy společnosti a mohli žít a pracovat dle svých možností jako ostatní.
Pavla Hejhala můžete podpořit v jeho radosti z tvoření finančním příspěvkem na jeho účet. Do zprávy pro příjemce můžete vložit i osobní vzkaz.
Více o Pavlu Hejhalovi a jeho tvorbě se dozvíte na webu pavelhejhal.com.
Související
-
Na hod kuželkou přesedlal po úrazu někdejší Muž roku a lyžař Martin Zach. Sní o paralympiádě
Skromnost, přirozenost a sympatii ocenili v roce 2009 členové poroty, která Martinu Zachovi udělila titul Muž roku. Následujícího dne skočil do vody a poranil si páteř.
-
S převlékáním pomáhá trenér, cíle se dotýká hlavou. Trénuje ale stejně tvrdě jako zdraví sportovci
Pouhých 27 setin sekundy ho dělilo od paralympijského zlata. Jihočeský plavec Arnošt Petráček si nakonec z Tokia přivezl ze závodu na 50 metrů znak stříbrnou medaili.
-
Zázraky se dějí. Ochrnutá pusopiska Bára se po 12 letech začala uzdravovat
Rodiče talentované malířky Báry Sedláčkové z Českých Budějovic dostali nejhezčí vánoční dárek. Jejich těžce nemocná patnáctiletá dcera se začala uzdravovat.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.