Obří sochy se opět objevily v centru Českých Budějovic i na dalších místech. Umění ve městě už patří k létu
Obří sochy od českých i zahraničních výtvarníků opět po roce zaplnily centrum Českých Budějovic a okolní města. Začal letní festival Umění ve městě, který se koná už poosmnácté. Letošní ročník je ve znamení návratu ke kořenům a přírodě v digitální době.
Na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích stojí Persona, velká plastika od Michala Cimaly. „Persona, což latinsky znamená maska, je inspirovaná otisky z masek, které používají onkologičtí pacienti při své léčbě,“ ukazuje produkční festivalu Umění ve městě Alena Doležalová.
Do klášterní zahrady na Piaristickém náměstí umístili organizátoři dílo Tomáše Dolejše s názvem Freedom… „Prvotně to byl model sochy Podaná ruka, kterou jsme instalovali v době covidu na hraničním přechodu. Protože to byla opravdu stresující situace v tom smyslu, že tam byli vojáci se samopaly a nemohli jsme na hranice dostat, tak jsem ztvárnil zdvižené prsty, ale abych to podtrhl, jsou omotané ostnatým drátem. Dal jsem tomu druhotnou myšlenku, že svoboda už není taková, jako byla třeba v devadesátých letech,“ vysvětluje autor.
Kurátorem a zakladatelem festivalu Umění ve městě je českobudějovický sochař Michal Trpák, který letos připravil například instalaci ve slepém rameni řeky Malše. Lidé tu uvidí velkou hlavu s koupací čepicí. „Socha Splynutí bude splývat s vodní hladinou a zrcadlit se v ní. Je to takové napojení se zpátky na přírodu a okolí, protože letošním tématem Umění ve městě je Reconnect, Znovunapojení,“ dodává.
V Českých Budějovicích je celkem šestnáct soch. „Například na Sokolském ostrově u soutoku je taková velká železná hvězdice, Metronom Star od Jana Dostála, která bude v noci svítit. Na Lannově třídě se objeví Ocelový běžec od Michala Gabriela a u nádraží je velmi zajímavá socha Stefana Milkova inspirovaná jak živočišnou říší, tak oblastí techniky a strojů,“ zmiňuje Alena Dostálová.
Festival každoročně oživuje i další místa. „Opět zavítejte na Hlubokou, kde máme sochy od Roberta Ondráčka a Davida Škaroupky. Dalším místem je Veselí nad Lužnicí a pak Vodňany, kde Petr Sziroky navázal na svoji instalaci z minulého roku a zpracoval mramorový sloup u kulturního domu,“ vyjmenovává produkční.
Umění ve městě zůstane v Českých Budějovicích, Hluboké nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí a Vodňanech do konce září.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Měl strávit 7,5 roku za mřížemi. Kauzu muže, který údajně hrozil popravami, přezkoumá vrchní soud
-
Když se z nenávisti stane zábava. Influenceři vydělávají na ‚hejtu‘, téma manosféry v popkultuře chybí
-
Protikorupční úřad Ukrajiny je symbol Majdanu. Zelenskyj tak od jeho podřízení ustoupil, říká Mikloš
-
Válka na Ukrajině je mimořádně brutální, líčí režisér Kvapil. Vzal tam na výlet české ‚dezoláty‘