O test na protilátky proti koronaviru je zájem. Výsledky ale nelze jednoznačně interpretovat
Množství protilátek proti koronaviru si lidé nechávají zjišťovat i v písecké nemocnici. Hodnoty není problém změřit, interpretovat výsledek ale může být složitější. Hladina protilátek, která jednoho pacienta ochrání, druhému stačit nemusí.
Vzorky se vkládají do přístroje, který zkoumá protilátkové odpovědi proti koronaviru. „Na přední straně má dotykovou obrazovku. Na té se navolí, co chceme vyšetřovat, protože můžeme sledovat protilátky proti různým infekčním chorobám,“ ukazuje primářka oddělení klinické mikrobiologie nemocnice v Písku Věra Kůrková.
Tělo každého člověka, které se s infekcí setkalo, na ní reaguje. A právě tyto hodnoty dokáží zdravotníci změřit. „To, co chceme znát, je hladina protilátek proti danému infekčnímu onemocnění, v našem případě proti koronaviru,“ potvrzuje lékařka.
Čtěte také
Když si člověk chce nechat změřit protilátky, stačí odebrat krev. Laboratoř pak už množství snadno určí. Vyšetření má ale své úskalí. „U koronaviru nevíme, jaká je ta hladina protilátek, která by člověka stoprocentně chránila před onemocněním. To zatím nebylo nikde publikované. Lidé dostanou výsledek, je tam nějaké číslo, pokud je vyšší, napíšeme: pozitivní anamnestické protilátky. Tím říkáme, že se ten člověk někdy setkal s koronavirem, nebo je očkovaný,“ uvádí Věra Kůrková.
Většinou ale lidi zajímá, jestli mají protilátek dostatek pro to, aby je ochránily před onemocněním. „To my skutečně nejsme schopni při nejlepší vůli říct. Roli hraje věk pacienta, jeho zdravotní stav, roční doba, to je všechno důležité. U staršího člověka se předpokládá, že jeho schopnost tvorby protilátek není taková jako u mladého, takže ani vyšší hladina protilátkové odpovědi neznamená, že ho to ochrání, zatímco u mladšího člověka to stačit může,“ připomíná lékařka.
O testy protilátek je v písecké nemocnici zájem. Každý den zdravotníci vyhodnocují zhruba deset vzorků.
Související
-
Jak léčit covid doma. Prohlédněte si praktický návod, který sepsali lékaři
Covid-19 je možné většinou léčit doma. Jak postupovat a kdy domácí péče přechází v nemocniční? Na to odpovídá brožura, kterou Českému rozhlasu poskytl primář Aleš Chrdle.
-
Lidé ohrožení těžkým průběhem onemocnění covid-19 mohou dostat monoklonální protilátky
Monoklonální protilátky chrání rizikové pacienty s covidem před těžkým průběhem nemoci. Ministr zdravotnictví vyzval, aby si lidé o jejich předepsání sami říkali.
-
Když se covid spojí s cukrovkou, je to velmi nebezpečné, varuje lékař
Už je známo, že koronavirus zvlášť ohrožuje diabetiky. Loni jich u nás zemřelo o deset tisíc víc než v jiné roky. Proč je zrovna kombinace covidu a cukrovky tak výbušná?
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie kroužila kolem Fica. ‚Vláda tvrdí, že to je jak v 50. letech. Není,‘ kritizuje exministryně
-
‚Koukáme na něj jako na blázna s mocí.‘ Protesty by mohly urychlit odvolání jihokorejského prezidenta
-
Senát schválil důchodovou reformu beze změn. Prezident slíbil už dopředu, že ji podepíše
-
ONLINE: Rusové hledají nezvěstné vojáky. Úřadům poskytlo DNA 48 000 pozůstalých