Nositelé jména Václav se sešli na jednom pódiu v Českém Krumlově, nejmladšího přinesla maminka

1. říjen 2023 07:46

Svatováclavskými slavnosti žil celé čtyři dny Český Krumlov. Lidé mohli navštívit muzea a galerie, vytvořit si vlastní výrobek na dvoře kláštera nebo se vydat na netradiční prohlídky. Nechyběl ani řemeslný jarmark. A protože slavnosti připomínají svatého Václava, všem nositelům tohoto jména je věnována speciální část programu.

Nositelé jmen Václav a Václavka se při slavnostech tradičně scházejí na jednom pódiu. Někteří dostanou i různé ceny. „Chceme ocenit třeba to, že někdo přijel z velké dálky. Také tu bývají Václavové, kterým už je opravdu ctihodně let, letos je nejstarší pan Václav, který se narodil v roce 1935,“ řekl Jan Vozábal, ředitel krumlovského divadla.

Z největší dálky přijel Vašík z Liberce, který s rodiči ujel 276 kilometrů. Nejvyšším Václavem byl Václav Neumann. „Já už sem jezdím řadu let. Pravidelně se účastníme historických jarmarků, kde s kolegy předvádíme řemeslo, takže na pódiu jsem prakticky každý rok. Měřím zhruba 187 centimetrů a běžně vyhrávám v té kategorii nejvyšší Václav,“ vyprávěl.

Do Českého Krumlova na sraz jmenovců dorazilo téměř třicet Václavů. Od rána se mohli zapsat také do pamětní knihy v infocentru, kde je přivítala Ema Píšová. „Přišlo jich dohromady 29, nejmladšímu byly tři měsíce a přinesla ho maminka. Václavka letos bohužel žádná nepřišla,“ doplnila.

Setkávání Václavů a Václavek má v Krumlově už dlouhou tradici. „Slavnosti začínaly v roce 2002. Bylo po povodních a my jsme tehdy akci věnovali těm, kdo nám pomáhali. A tak jsme chtěli udělat něco takového kamarádského. Stala se z toho tradice a myslím, že hezká,“ zmínil Jan Vozábal. Nejvíc se v Českém Krumlově sešlo osmdesát Václavů a Václavek najednou.

Spustit audio

Související