Ptačí hrádek u Českého Krumlova byl asi vůbec prvním památníkem bitvy u Lipska. Zůstal ale nedostavěný

Velké činy si vyžadují velká gesta. Úsloví, které lze vztáhnout na leckterý milník lidské historie. Vítězství v Bitvě národů u Lipska v říjnu 1813 z toho nevyjímaje. Jedním z těch, kdo se na něm podílel, byl velitel protinapoleonské koalice, maršál Karel Filip ze Schwarzenbergu.

Karel Filip ze Schwarzenbergu byl zakladatelem mladší orlické větve knížecího rodu. Patřily jí majetky na Písecku a v jeho okolí. Zůstává proto zajímavostí, že asi vůbec prvním památníkem, který byl vítězství v lipské bitvě postaven, se stala drobná stavba na vrchu Čihadla u Českého Krumlova. Ten totiž patřil starší rodové linii.

Německy se nazýval Vogelten, a odtud tedy Ptačí hrádek. Přípravy k budování klasicistního objektu s ústřední rotundou a pilastry po vnějším zdivu sahají hned k roku 1814 a první vyúčtování obdržel kníže již v září 1815.

Ale jak vše rychle začalo, tak to i skončilo. Památník nebyl nikdy zcela dostavěn. Traduje se, že Karel Filip raději věnoval potřebné peníze vdovám a sirotkům padlých vojáků. Nejen velké činy, nýbrž i velcí muži jsou svázáni s velkými gesty!

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.