Dřevo je nejlepší baterie světa, říká prezident cechu kamnářů. O kamna mají lidé zase zájem

18. únor 2026

Ekologii, ekonomii, ale i krásu a techniku v sobě snoubí kamnářství. Láska a obdiv k tomuto řemeslu spojuje členy Cechu kamnářů České republiky, kterých jsou stovky, a to z řad právnických i fyzických osob. Zájem posiluje osvěta, třeba v podobě Dne kamen, ke kterému se Česko loni na podzim připojilo vůbec poprvé.

Pod pojmem „kamna“ si každý z nás může představit něco trochu jiného. Podle odborné terminologie ale kamna slouží k vytápění, sporák zase k vaření, podobně jako pec. Krb je naopak ideální k pohledu do otevřeného ohně, ale příliš neohřeje. Prezident Cechu kamnářů České republiky Libor Soukup považuje orientaci v terminologii za důležitou. Zákazníci totiž někdy mají značně zkreslené představy.

„Je potřeba zákazníka trochu usměrnit. Základem jeho první návštěvy u kamnáře by měla být ta vůle nechat se zorientovat. Potom se vyrýsuje nějaká cesta, kterou se půjde dál,“ nastiňuje Libor Soukup. Sám se řemeslu začal věnovat až poté, co vystřídal několik zaměstnání.

Jen v jižních Čechách působí hned několik členů tuzemského kamnářského cechu. O obor je tedy stále zájem. „Vidím to také z pohledu pedagoga. S kolegou učíme na jedné z kamnářských škol. Zájem je poměrně velký, hlavně ze strany uchazečů o rekvalifikaci, a právě rekvalifikace do našeho řemesla přináší ty nejlepší kamnáře. Minimálně rok až dva dopředu je tam plno, přitom je to placená záležitost,“ pochvaluje si řemeslník.

Čtěte také

Obdobné je to z pohledu zákazníků. „Lidé si dnes znovu říkají, že není špatné mít doma kamna, a to hlavně v souvislosti s různými krizemi, možnými výpadky proudu a podobně. Jde přeci o způsob, jak si doma uvařit nebo se ohřát ve chvíli, kdy nic jiného nefunguje. Stačí mít jen dřevo, a toho je všude kolem poměrně dost. Roční přírůstek dřeva je mnohem větší než to, co celorepublikově dokážeme spotřebovat,“ popisuje Libor Soukup.

Například jeden kilogram březového dřeva v sobě ukrývá 4 kilowatthodiny energie. Takové množství dokáže na jednu hodinu vytopit moderní nízkoenergetický dům při venkovní teplotě minus 11 až minus 13 stupňů Celsia.

„Je potřeba s tou energií umět pracovat. Mohu ji rovnou poslat do komína a topit Pánubohu do oken, nebo si ji taky můžu uložit do svých dobře postavených moderních kamen a pak ji po několik hodin využívat. Vždycky říkám, že dřevo je nejlepší baterie světa,“ dodává prezident cechu kamnářů.

Celý rozhovor s prezidentem Cechu kamnářů České republiky Liborem Soukupem si pusťte v přehrávači výše.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.