Někdy musí být v životě rozruch, říká páter Josef Hugo Pitel
Dvacáté století byla doba plná dějinných zvratů. Životní příběh pátera Josefa Huga Pitla, který před nedávnem oslavil 87. narozeniny, to ovlivnilo v dobrém i ve zlém.
V roce 1947 vstoupil klatovský rodák do premonstrátského kláštera v Teplé na Karlovarsku. „Byly to dobrodružné časy,“ vzpomíná. „Naším převorem byl Josef Heřman Tyl, tehdy mladý kněz, který byl za války čtyři roky vězněn v koncentračním táboře,“ popisuje obnovu církevního života v klášteře. Z toho byli rok před jeho příchodem odsunuti řeholníci německé národnosti do Bavorska.
Osazenstvo kláštera se v poválečné euforii s nadšením zapojilo do budování českého komunitního života. „Jenže záhy přišel rok 1948 a komunisté ukázali, že jsou téměř srovnatelní s nacisty,“ vysvětluje Josef Hugo Pitel, který později skončil se svými řeholními kolegy v internaci.
„Náš převor byl na rozkaz svého někdejšího spoluvězně z Buchenwaldu, generála Čepičky, zatčen a nakonec strávil jedenáct let v komunistických kriminálech,“ dodává.
Vězení neunikl ani páter Pitel. Po internaci, službě u PtP a práci dělníka byl 30. ledna 1958 zatčen a za podvracení republiky odsouzen na dva a půl roku ve věznici ve Valdicích.
Celé vyprávění Josefa Huga Pitla, který působil pro roce 1989 dlouhá léta jako katolický kněz v jihočeském Boršově a Třeboni, si můžete poslechnout v dalším díle cyklu Jihočeši.
Životní příběh pátera Pitla zároveň bude tvořit i jednu kapitolu knihy Jihočeši (rodem i srdcem), kterou vydává nakladatelství Radioservis s podporou Jihočeského kraje na konci dubna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka