Naše zlatá republika. Na oslavu nového státu vznikaly i písničky
Ve státní svátek 28. října si připomínáme vznik Československé republiky, jednoho z nových států, které se zrodily po rozpadu rakousko-uherské monarchie.
Sváteční vydání pořadu Dechovkovinky proto otevírá pochod Františka Kmocha oslavující hlavní město nové republiky – Zlatá Praha. Autor se sice zrodu Československa nedočkal, zemřel ještě před první světovou válkou, ale jeho pochody často doprovázejí slavnostní chvíle.
Mnoho českých vojáků v rakouských uniformách mířilo i na italskou frontu. Také o tom máme svědectví v podobě písní, třeba Na Piavě zvečera. Jedna písnička se ale bůhvíproč stala obětí zřejmě nechtěného omylu. Jedná se o valčík Alpiny, který se ale správně jmenuje Alpíni. Slovo Alpiny totiž nic neznamená, protože pohoří se jmenuje Alpy. Alpíni byli horští myslivci, vojenský útvar, který se utkával právě s rakouskými, potažmo českými vojáky. Písničku se správným textem a pod správným názvem natočila Budějcká kapela Ády Školky.
Oslavou Masarykovské první republiky je píseň Karla Hašlera Naše zlatá republika. Na vzácné nahrávce z roku 1924 ji zpívá sólista Vohnický za doprovodu Orchestru Rena.
Písně, které předcházely vzniku Československé republiky, si poslechněte v pořadu Dechovkovinky. Uslyšíte i vzácnou, téměř stoletou nahrávku. Oslavíme také třicátiny zpěváka Aleše Koláře.
Související
-
Moravanka Jana Slabáka po padesáti letech ukončí svou činnost a rozloučí se s pódii
Libkovanka pořádá 16. října pořádá v Častrově na Pelhřimovsku svůj Libkovankafest. Jako hosta pozvala legendární Moravanku. Lístky jsou beznadějně vyprodány a není divu!
-
Tak abyste to věděla nebo Minutový valčík. Písně s texty Jiřího Suchého nahrávají i dechové kapely
Devadesátníkem se 1. října stane velká postava českého divadla a populární hudby, stále plně činný Jiří Suchý. V jeho divadle Semafor začala kariéru celá plejáda zpěváků.
-
Miloň Čepelka napsal asi 1200 písňových textů, mnohé z nich pro dechovku
85. narozeniny slaví Miloň Čepelka. Všestranného umělce znají lidé hlavně z Divadla Járy Cimrman. Posluchači rozhlasu si jistě pamatují i jeho pořad Dechovka, to je moje.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.