Na zámku Červená Lhota lidé uvidí unikátní fresky, na rybník se vrátí oblíbené lodičky

25. duben 2021 08:35

Hrady a zámky na jihu Čech jsou připravené na sezónu. Památkáři čekají už jen na uvolnění vládních opatření. Letos přichystali několik novinek. Například na pohádkové Červené Lhotě turisté uvidí obnovené barokní fresky.

Restaurátoři pracují na freskách v bývalé jídelně. „Tahle místnost, než ji přepažili v 19. století, bývala daleko větší. Odkryvy, které provádíme na stropě, jsou jedinečným svědectvím toho, jak byl barokní sál původně vyzdobený,“ ukazuje kastelán Tomáš Horyna.

Malovaný strop je zdobený štukem a alegorickými motivy vycházejícími z řecké mytologie. „Všechny malby spojuje motiv toho, že někdo někomu předává zlatou růži. Takže se zdá, že skutečně tahle výzdoba je svědectvím další snahy tehdejších majitelů Slavatů zdůraznit, že jsou legitimními pokračovateli Pánů z Hradce,“ vysvětluje kastelán.

Čtěte také

Část obnovených fresek od malíře Giacoma Tencally uvidí návštěvníci už v této sezoně. „Práce trvají několik let. Vždy se po sezoně místnost vyklidí, postaví se lešení a restauruje se vlastně až do otevření,“ popisuje Tomáš Horyna.

Novinkou bude také papírový model zámku v měřítku 1:100 zachycující barokní podobu památky. Návštěvníci ho najdou od léta v expozici ve sklepech. „Model zámku neukazuje jen budovu s ostrovem, ale i velikou část rybníka, altán pro muzikanty, který býval na rybníce, a charakter předzámčí,“ připomíná kastelán.

Zámecký rybník je nyní vypuštěný, pokračuje oprava starého potrubí. „Mělo by být hotovo během dubna, abychom mohli v létě už mít rybník na vodě,“ dodává Tomáš Horyna s tím, že po loňské pauze se tak na hladinu opět vrátí i oblíbené lodičky.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související