Na příměstském táboře Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity se děti učí hospodařit s penězi
První ročník příměstského tábora začal na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Do jeho přípravy se zapojili vyučující ze všech kateder a pro děti sestavili program, ve kterém poznají základní principy ekonomiky. Nebojí se ani témat jako investování nebo nakupování v cizí měně.
Dětské ruce se natahují po papírových penězích, které jsou rozložené na stole. Každá bankovka má jinou barvu a děti už dobře vědí, že také jinou hodnotu. Vašíkovi bude v listopadu devět, na příměstském táboře už si ale dokázal vydělat na auto. „Jak jsme kupovali auto, to mě bavilo nejvíc. Museli jsme si peníze vydělat, dělali jsme dřepy a výskoky,“ vypráví.
Děti se takto hravou formou učí základy finanční gramotnosti. „Třeba na jednoduchém příkladu toho, že si chtějí koupit auto, je vysvětleno, jak si na něj vydělat, jak investovat a tak dále,“ říká Vendula Mikolášková, referentka celoživotního vzdělávání na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity.
Důležité poznatky si po prvním dni odnesou třeba desetiletá Melanie a devítiletá Hanka. „Dneska nás učili obchodovat s penězi, že vždycky je lepší pracovat než si od někoho půjčovat. Hodně se mi líbilo učit se pořádně využívat peníze,“ komentují.
Do podstaty investování děti zasvěcuje Marek Šulista z katedry matematiky a aplikované informatiky. „Můžou investovat do zlata, akcií, dluhopisů nebo spořicího účtu. Vysvětlíme, co to zhruba znamená, a pak dostanou stokorunu, kterou budou moci podle libosti investovat. A my budeme náhodně losovat, jak se chová trh,“ popisuje.
Čtěte také
Na ekonomicky zaměřený tábor poslala syna paní Monika. „Myslím, že je hrozně důležité zaměřit se už odmalička na finanční gramotnost. Aby děti věděly, že věci něco stojí a že peníze se jenom netisknou,“ říká.
Část programu děti tráví v prostorách fakulty, nechybí ale ani běhání venku a výlety. „Plánujeme dva výlety, půjdeme na Vrbenské rybníky zahrát si šifrovací hru a pojedeme do adrenalinového parku na Hlubokou,“ potvrzuje Marek Mühlstein z fakulty.
Ekonomická fakulta letos pořádá příměstský tábor poprvé. Je určený dětem do dvanácti let a i práce s touto věkovou skupinou je podle děkanky Zuzany Dvořákové Líškové pro fakultu novinkou. „Chtěli jsme se zaměřit i na mladší generaci, aby mezigenerační propojení fungovalo,“ dodává.
Příměstské tábory Jihočeské univerzity mají dlouhou tradici. Každoročně děti vítá na své půdě například Přírodovědecká, Pedagogická nebo Zdravotně sociální fakulta.
Související
-
Pohodová mise na Mars se zvrtla. Teď studenti na táboře u Orlíku musí zvládnout řadu úkolů
Na břehu Orlické přehrady na Písecku pobývají středoškoláci se zájmem o techniku. Táboří tam jako za starých časů, přesto se každou chvíli ozývá pípání různých přístrojů.
-
Učit se česky chtějí lidé z celého světa. Dokazuje to letní škola na Jihočeské univerzitě
Výuka českého jazyka, poznávání kultury i výlety za památkami – taková je Letní škola slovanských studií na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.
-
Díky jindřichohradecké charitě mají tábor i děti, jejichž rodiny si podobné zážitky nemohou dovolit
Pracovníci charity v Jindřichově Hradci připravili příměstský tábor pro děti z rodin s finančními potížemi. Cenou za prázdninové dobrodružství je jen symbolická stokoruna.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Se zbrojaři spolupracujeme, říkají české banky. Spořitelna hlásí raketový nárůst financování
-
Slovenské ministerstvo kultury nemá žádný ďábelský plán, chce jen ničit, myslí si exředitelka galerie
-
Ferrari bylo horší, než očekávaly nejpesimističtější scénáře. McLaren nemá konkurenci, hodnotí Richtr
-
Rozděl a panuj. Více než sto let fungující záležitost, kterou se Putin snaží rozeštvat Západ, říká Bříza