Na obchvat čekají desítky let, dvě obce z Budějovicka jsou teď už velmi blízko

18. srpen 2019 13:55

Desítky let dlouhé čekání na obchvat by ve Strážkovicích na Českobudějovicku mělo už brzy skončit. Jihočeský kraj má teď vydané stavební povolení. Stavět by se mohlo začít už v příštím roce, pokud půjde výkup pozemků bez problémů.

Hustý provoz středem zástavby trápí i další obce na hlavním tahu z Českých Budějovic do Nových Hradů. Blízko kýženému obchvatu je teď například i Žár.

„Ve Strážkovicích projedou za hodinu stovky aut. Někdy tu stojíte pět minut, než přejdete,“ popisuje starostka Strážkovic Hana Halamová. Nový obchvat by mohl být hotový do tří let. Podle odhadů vyjde zhruba na 150 milionů korun.

Při jízdě ve směru od Českých Budějovic povede vlevo od obce. „Kruhovým objezdem bude křížit silnici směrem na Trocnov a před lesem směrem na Trhové Sviny bude napojení na stávající komunikaci druhé třídy,“ upřesňuje Hana Halamová.

O něco později by se obchvatu měl dočkat Žár u Nových Hradů. V tomto případě je ještě nutná drobná úprava v územním plánu obce. Pokud vše dobře půjde, stavět se začne v roce 2022.

I tady řidiče od Českých Budějovic nový obchvat navede na levou stranu. „Zhruba kilometr před obcí je bude odklánět nová přeložka do koridoru, který bude téměř ze čtyř pětin zapuštěn v terénu, s krátkým přemostěním přes Žárský potok. Celá přeložka bude zhruba dvoukilometrová, řidič objede celou obec,“ říká starosta Žáru Přemysl Tupý.

Čtěte také

Kromě hustého provozu ve středu obce obyvatele trápí hlavně úzká silnice na hrázi místního rybníka. Bezpečnost na ní komplikují i větve přilehlých dubů, které jsou nízko nad asfaltem. „Autobusy a nákladní automobily se tlačí středem, kvůli čemuž dochází ke kontaktům zrcátky, někdy i k bočním nárazům,“ dodává Přemysl Tupý.

Jihočeský kraj dává žárskému obchvatu vysokou prioritu. S projektovou přípravou proto začne hned, jak to bude možné. „Předpokládané náklady stavby budou známy po dokončení dokumentace pro územní rozhodnutí. Hrubý odhad se pohybuje kolem 115 milionů korun,“ uvádí mluvčí krajského úřadu David Hocke.

Kdy naopak vznikne obchvat Trhových Svinů, zatím není jasné. Město totiž stále nemá potřebnou změnu územního plánu.

Spustit audio

Související