Na náměstí v Lomnici nad Lužnicí bude víc zeleně a lidem se otevře atrium městského úřadu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lomnice nad Lužnicí, náměstí 5. května

Lomnice nad Lužnicí se příští rok zazelená. Rostliny zpříjemní pobyt lidem na městském úřadě a víc zeleně chce vedení města i na náměstí 5. května. Studii na proměnu veřejného prostoru si mohli prohlédnout i obyvatelé. Na úřad proti ní nepřišla žádná námitka.

Změny se dotknou atria městského úřadu. „Bude tam zeleň, vznikne taková klidová zóna s bezbariérovým přístupem, takže tam budou moci i invalidé a maminky s kočárky,“ popisuje starosta Petr Baštýř.

Dosud lidé neměli do atria přístup, změní se to v příštím roce. Zatím na zemi leží jenom betonová dlažba, ale už brzy se na stěnách objeví dřevěné obložení, které prostor zútulní. „Zároveň by to mělo sloužit jako galerie pro místní základní školu,“ dodává starosta.

Na místech, kde dlažba není, budou záhony. Podle projektu na nich bude růst strom i popínavé rostliny, které se budou plazit po ocelových lanech, a tvořit tak zastínění atria.

Víc se zazelená i náměstí 5. května. Stromy, které tu rostou, jsou na pokraji životnosti. Betonové skruže, ve kterých jsou zasazené, totiž brání v jejich dalším růstu. Vedení města se je přesto rozhodlo zachránit.

„Teď stromy dostaly živiny ke kořenům a ve velice brzké době rozebereme betonovou dlažbu a rozbijeme betonové skruže. Na jaře by se měla odkrýt dlažba mezi stromy, naveze se tam zemina, štěrk, aby stromy dostaly vodu a prostor,“ popisuje Petr Baštýř.

Ke kořenům stromů nechá také radnice nasypat drť z dřevěného uhlí, která zadržuje vodu. K zavlažování rostlin v atriu městského úřadu i stromů na náměstí poslouží dešťová voda. „Voda se bude sbírat z okapového svodu a záhony se budou samy zavlažovat. Na náměstí bude voda svedena z betonové plochy ke kořenům,“ doplňuje starosta.

Na náměstí 5. května v Lomnici nad Lužnicí přibydou na jaře i další rostliny a keře, aby rušnou silnici první třídy, která vede od Třeboně směrem k dálnici D3, oddělily od klidové zóny náměstí.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související