Na hradech a zámcích pomáhají stovky brigádníků. O práci průvodců mají zájem studenti a stále více i senioři
Stovky brigádníků využívají v hlavní sezoně památkáři na jihočeských hradech a zámcích. Vysokoškolští studenti, učitelé i senioři většinou provádějí turisty na prohlídkových trasách. Všechny památky ve státní správě už mají letos zajištěný dostatek pomocníků.
Jako brigádnice provádí na zámku Hluboká už desátou sezonu Tereza Brzáková. „Začala jsem v roce 2015, kdy jsem ještě byla na vysoké škole. Vracím se na víkendy a samozřejmě o letních prázdninách ve svých volných dnech,“ říká.
Památkáři shánějí každý rok brigádníky už v lednu. „Většinou máme na jaře potřebný počet obsazen. Brigádníky využíváme hlavně v červenci a v srpnu, když jsou otevřeny všechny trasy. Na hlavní trasu se chodí každých sedm až osm minut, na vedlejší trasy po půl hodinách. Na den potřebujeme asi čtrnáct průvodců, z toho je přibližně devět brigádníků,“ uvádí Hana Lamačová, která má na starost brigádníky v Hluboké nad Vltavou.
Velkou výhodu mají podle ní zájemci, kteří umí víc jazyků. „Preferujeme samozřejmě uchazeče, kteří umějí aktivně více jazyků, a nejvíce potřebujeme angličtináře. Aktivně musíme shánět jenom němčináře, protože těch je trochu méně a německých skupin k nám jezdí docela dost. Proto jsme oslovili studenty pedagogické fakulty, budoucí učitele němčiny. A další jazyky jsou vítány,“ dodává.
Čtěte také
Šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec pozoruje v poslední době nový trend – o práci průvodců mají vedle studentů zájem i starší brigádníci. „Jsou to senioři, nebo třeba i činní učitelé. Objevují se lidé jako například právníci v seniorském věku, kteří se pravděpodobně cítí mentálně i fyzicky v kondici a práce na zámcích je pro ně lákavá. Vlastně je to ideální škola veřejného vystupování před větším množstvím lidí a současně i zvládání určitých nekomfortních situací,“ popisuje.
Plánování směn na hradech a zámcích letos komplikuje novela pracovního zákoníku. Například pracovníci na dohodu mají nově nárok na dovolenou. „V důsledku nové legislativy se zaměstnávání brigádníků, respektive proplácení mezd prodražuje. Jsou nové odvody a povinnosti, které ze zákona vyplývají, což je mimořádně komplikované,“ potvrzuje Petr Pavelec.
Na jihočeských památkách si sezónní pracovníci vydělají průměrně 150 korun na hodinu. Za celý rok se na hradech a zámcích vystřídají stovky brigádníků na různých pozicích.
Související
-
Dražší vstupné, méně prohlídkových tras. Kasteláni hradů a zámků plánují úsporná opatření
Správci památek očekávají míň peněz na provoz. Přitom musí počítat s vyššími náklady – především na platy průvodců a dalších zaměstnanců, kteří pracují takzvaně na dohodu.
-
Umělou jeskyni, kouzelný stůl i rokokovou výmalbu uvidí návštěvníci v letohrádku Bellarie v Krumlově
Památkáři dokončují opravu vzácného rokokového letohrádku Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově. Nová prohlídková trasa se pro návštěvníky otevře v červnu.
-
O zámek ve Vimperku na Šumavě začal pečovat nový kastelán. Chce víc pracovat s poklady z depozitářů
Zdeněk Svoboda vystudoval historii a dá se říct, že se jí oddal. Skoro dvě desetiletí strávil jako kastelán na Kašperku. Teď se stal novým správcem státního zámku Vimperk.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie kroužila kolem Fica. ‚Vláda tvrdí, že to je jak v 50. letech. Není,‘ kritizuje exministryně
-
‚Koukáme na něj jako na blázna s mocí.‘ Protesty by mohly urychlit odvolání jihokorejského prezidenta
-
Policie v Plzni evakuovala na 1000 lidí. Stále není potvrzená střelba na Západočeské univerzitě
-
V Londýně začal soud se skupinou Bulharů. Špehovali ukrajinské vojáky pro Rusko