Motoristický svět objektivem Petra Luska. Fotí vše, co se rychle hýbe

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstava fotografa Petra Luska v galerii Českého rozhlasu České Budějovice
0:00
/
0:00

Výstavu sportovních fotografií Petra Luska nabídla rozhlasová kavárna. O tom, jak snímky vznikají a kterým sportům dává přednost, fotograf také mluvil ve vysílání.

Rodák z jihočeského Písku Petr Lusk se mezi renomované mezinárodní žurnalisty vypracoval přes fotografování sportovních akcí Mistrovství světa v rallye (WRC). Od roku 2009 je oficiálním fotografem továrního týmu Škoda Motorsport a od roku 2010 je členem světového týmu oficiálních fotografů extrémního závodu odolnosti jezdců a jejich strojů Rallye Dakar.

Petr Lusk rád fotí vše, co se rychle hýbe. „Občas si zajedu vyfotit motorky nebo miluji letadla. Zkrátka všechno, z čeho by se mohly udělat dobré fotky. Přiznám se ale, že mne ze všeho nejvíce lákají obtížné výzvy. Tedy věci, které třeba ještě nikdo zatím nevyfotil nebo je jejich focení spojeno s nějakými obtížemi, komplikacemi, rizikem či dobrodružstvím,“ prozrazuje.

Jeho fotky znají v Argentině, Chile, Austrálii či na Azorských ostrovech lépe než v rodném Písku. V roce 2000 zkusil tento milovník automobilového sportu udělat svou první fotku. Povedla se. Povedly se ovšem i ty další a fotografie začaly čím dál víc zaujímat v jeho životě stále významnější místo.

Tvůrce úchvatných sportovních záběrů Petr Lusk je trojnásobným nositelem prestižního ocenění motoristických fotografů Zlaté oko (2006, 2012, 2013). Jeho exkluzivní snímky tisknou přední evropské časopisy, za sebou má bohatou publikační činnost.

Petr Lusk žije v Písku, podniká v oboru dopravy a logistiky, s manželkou Monikou má dvě dcery Anetu a Elišku.