Miroslav Houška přinesl do Budějovic pop-art a komiks. Ve své galerii vystavuje to, co sám miluje

3. březen 2024

Má rád Andyho Warhola, miluje muziku kapely The Velvet Underground a vše spojené s pop-artem. Také proto Miroslav Houška otevřel v roce 2017 v Českých Budějovicích galerii Panská 1, která se zaměřuje právě na tento umělecký styl.

Miroslav Houška galerii otevřel, když se po letech vrátil z Prahy na jih Čech. „Panská 1 představuje pop-art, komiks a street art, který se dneska už objevuje v galeriích. A je to dané také tím, že už řadu let spolupracuji s komiksovým autorem Jaromírem 99,“ říká.

„Miluji pop-art, Andyho Warhola, street art, to všechno se tady tak mísí dohromady. A jednou za rok uděláme nějakou lehce překvapivou výstavu, která k nám jakoby nepatří, ale my jsme soukromá komerční galerie, takže si můžeme dovolit,“ dodává.

Rozhovor s Miroslavem Houškou, kurátorem a majitelem galerie Panská 1 v Českých Budějovicích, si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.