Matka v akci. Ironické vyprávění matky o milostných vzplanutích jejích dvou dospívajících dětí
Ironická i sebeironická Matka glosuje lásky i nelásky, vztahy i nevztahy svých dospívajících dětí, stejně jako své manželství s Živitelem. Povídku napsala Věra Nosková.
V rozhlasovém zpracování z roku 2009 ztvárnila úlohu matky, která komentuje milostná vzplanutí svých potomků, herečka Kateřina Vinická.
Věra Nosková se narodila v roce 1947 v Hroznětíně na Karlovarsku. Vyrůstala ale v jihočeských Strakonicích, kde také roku 1966 maturovala na Střední všeobecně vzdělávací škole. Vzdělání si pak rozšířila na Střední pedagogické škole v Praze.
Postupně vystřídala různá zaměstnání – pracovala jako aranžérka, dělnice, archivářka, kreslička, uklízečka, servírka nebo učitelka v mateřské škole či vychovatelka mládeže.
Po listopadu 1989 se začala věnovat novinářské práci. Působila jako redaktorka v Českém deníku, v časopise Týden, v Europressu nebo v Hospodářských novinách. Nejčastěji publikovala články popularizující vědu. Zároveň se věnovala psaní beletrie a práci v Českém klubu skeptiků Sisyfos, který v roce 1995 spoluzaložila s astrofyzikem Jiřím Grygarem.
Za román Bereme, co je (2005) byla nominována na cenu Magnesia Litera, za Obsazeno (2007) na Cenu Josefa Škvoreckého. Podle obou románů vznikly krátce po jejich vydání stejnojmenné rozhlasové četby na pokračování.
V roce 2008 vydala Věra Nosková román Víme svý, což je třetí díl její autobiografické trilogie o dětství a dospívání v neúplné rodině v době komunismu. Román Proměny zachycující období před listopadem 89 a krátce po něm získal v roce 2014 Cenu čtenářů České knihy.
Věra Nosková má rodinné nakladatelství Klika, kde v posledních letech vydává i své vlastní knížky, především cestopisy – Nechte psa doma (2016) nebo Masajové krev a mlíko (2017). Její zatím poslední knihou je sbírka povídek Zpackaná masáž (2024).
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka